ZÁHORIE - Záchrana rieky Morava spojená s pomocou sociálne odkázaným ľuďom. V rámci projektu "Práca namiesto dávok" sa vyše 130 zamestnancov sociálneho podniku zapája do obnovy povodia rieky Morava. Projekt má ekologický aj sociálny rozmer a patrí medzi kľúčové environmentálne aktivity Slovenska.
Revitalizácia Moravy: Spojenie prírody a pracovných príležitostí
V katastri piatich obcí na Záhorí – Sekule, Moravský Svätý Ján, Malé Leváre, Veľké Leváre a Gajary – prebieha rozsiahla revitalizácia 17 km dlhého úseku rieky Morava. Cieľom je nielen zvýšenie zásob podzemnej vody a zlepšenie ekologického stavu rieky, ale aj zapojenie znevýhodnených osôb do pracovného procesu namiesto poberania sociálnych dávok.
„Správnymi manažérskymi rozhodnutiami sa nám podarilo projekt nastaviť tak, aby sme efektívne prepojili adaptačné opatrenia s povodňovými plochami a zároveň zapojili zamestnancov sociálnych podnikov,“ uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Sociálne podniky ako motor zmeny
Projekt zapája viac než 130 pracovníkov, najmä z radov znevýhodnených skupín. Ich úlohou je čistenie náletových drevín, obnova meandrov a zlepšenie prietočnosti rieky. Ide o konkrétnu realizáciu vízie ministra práce Erika Tomáša, ktorý projekt vníma ako nástroj boja proti zneužívaniu sociálneho systému.
„Len spravodlivý systém môže byť sociálny. Práca je najlepším nástrojom boja proti chudobe,“ uviedol minister.
Rómovia dostávajú šancu
Účasť rómskej komunity vyzdvihol splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexander Daško. „Naši Rómovia vedia robiť, len musia dostať príležitosť. Toto je cesta, ako zamestnať aj nízko kvalifikovaných ľudí vo všetkých regiónoch Slovenska,“ povedal.
Ekologický prínos: Meandre, ryby a obojživelníky
Obnova povodia Moravy má aj silný ekologický význam. Cieľom je navrátiť rieke jej prirodzený charakter, obnoviť bočné ramená, znížiť brehy a využiť prírodné materiály ako kameň, drevo a kmene stromov. Práce koordinuje Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), ktorý projekt realizuje aj v spolupráci s Rakúskom.
Generálny riaditeľ Jozef Moravčík upozornil na vyriešené majetkovo-právne vzťahy, ktoré boli prekážkou ešte pred rokom: „K dnešnému dňu máme vysporiadaných takmer 90 % pozemkov, čo umožňuje realizáciu všetkých ekologických výhod projektu.“
Očakávania do budúcna
Projekt bude financovaný z Plánu obnovy a odolnosti a predpokladané ukončenie prác je v júni 2026. Z revitalizácie má profitovať nielen príroda, ale aj ľudia, ktorí dostanú šancu na pracovné začlenenie a sociálnu stabilitu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies