POZOR! Deepfake podvody okradli spoločnosti o milióny. Odborníci varujú: Môže sa to zhoršiť

NETKY.SK • 28 Máj 2024, 19:21 • 2 min
POZOR! Deepfake podvody okradli spoločnosti o milióny. Odborníci varujú: Môže sa to zhoršiť

Zločinci čoraz viac zneužívajú generatívnu umelú inteligenciu a experti upozorňujú, že situácia sa bude zhoršovať.

slovakia

left justify in out

Ako deepfake sa označuje technológia, ktorá umožňuje podvodníkom v digitálnom prostredí vytvárať falošný obsah, napríklad pozmenením tváre iných ľudí.
 
Deepfake môže byť video, zvuk či fotografie skutočnej osoby, ktoré boli digitálne upravené a zmanipulované, často s využitím AI. Cieľom je presvedčivo ich skresliť, aby vyvolali dojem, že ide o realitu.
 
V jednom z najväčších známych prípadov tohto druhu, ktorý sa odohral tento rok, bol podvedený pracovník finančného oddelenia v Hongkongu.
 
Previedol viac ako 25 miliónov dolárov podvodníkom využívajúcim technológiu deepfake, ktorí pri videohovore pozmenili vlastný obraz. Pracovník bol presvedčený, že pred sebou na monitore vidí kolegov.
 
Zapojenie do prípadu potvrdila britská strojárska firma Arup. Uviedla, že pri incidente boli použité falošné hlasy a obrazy. Počet a sofistikovanosť týchto útokov v posledných mesiacoch podľa nej prudko rastie.
 
Podobné hrozby narastajú v dôsledku popularizácie četbota Chat GPT od firmy OpenAI. Tá ho sprístupnila v roku 2022 a odvtedy sa medzi ľuďmi prudko zvýšil záujem o technológiu generatívnej AI.
 
„Verejná dostupnosť týchto služieb znížila bariéru vstupu pre kybernetických zločincov, už nemusia mať špeciálne technologické zručnosti,“ povedal David Fairman z firmy Netskope, špecializovanej na bezpečnosť v kybernetickom priestore.
 
Objem a sofistikovanosť podvodov sa podľa neho rozšírili s tým, ako sa technológia AI neustále vyvíja.
 
Čínske štátne médiá informovali o prípade v provincii Šan-si. Týkal sa zamestnankyne finančného oddelenia, ktorá bola na základe zmanipulovaných pokynov vyzvaná na prevod 237-tisíc eur na účet podvodníka.
 
Stalo sa to pri videohovore s človekom, o ktorom sa domnievala, že je to jej šéf. V skutočnosti išlo o deepfake a osoba na druhej strane mala iba jeho podobu.
 
Podobné prípady nie sú úplne nové. V roku 2019 riaditeľ britskej energetickej firmy previedol 220-tisíc eur podvodníkovi, ktorý digitálne napodobnil výzor šéfa materského podniku a telefonicky ho požiadal o prevod peňazí údajnému dodávateľovi.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: CNBC, Foto: 3D generovaná tvár predstavujúca technológiu umelej inteligencie/Getty Images
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies