BRATISLAVA - Celkovo 67 rokovacích dní strávili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v pléne v tomto roku.
Pôvodne, podľa harmonogramu schôdzí, ktorý bol schválený na poslaneckom grémiu, mali v rokovacej sále stráviť 84 dní. Parlamentné schôdze sa obyčajne začínajú v utorok a rokovanie trvá od 09.00 do 19.00 s dvojhodinovou obedňajšou prestávkou. V piatok sa končí rokovanie zvyčajne o 14.00, v pondelok plénum spravidla nezasadá. Prvá tohtoročná schôdza sa začala 31. januára. Ďalšie sa začali 21. marca, 9. mája, 13. júna, 5. septembra, 10. októbra a 28. novembra. V júli a v auguste parlament vôbec nezasadal. Najviac dní, 12, trvala schôdza, ktorá sa začala 21. marca a skončila sa 7. apríla. Počas roka sa konali aj mimoriadne schôdze iniciované prevažne opozíciou.
Vo februári sa opozícia pokúšala o odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD). V apríli sa konala schôdza s cieľom vysloviť nedôveru ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi (Smer-SD). Z funkcie predsedu parlamentu chcela opozícia odvolať Andreja Danka (SNS) v máji. V septembri Richter čelil opätovnému odvolávaniu. V októbri sa konala mimoriadna schôdza, ktorej vyvrcholením bolo prijaté uznesenie z dielne koalície k odmene pre advokáta Radomíra Bžána. Poslednou mimoriadnou schôdzou bol pokus o odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Všetky odvolávania sa skončili neúspešne pre opozíciu, ktorá schôdze iniciovala. Posledným zasadnutím pléna bolo opätovné prerokovanie novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú prezident Andrej Kiska nepodpísal a vrátil na prerokovanie. Poslanci však zákon prijali.
Okrem času, ktorý zákonodarcovia trávia v rokovacej sále, zúčastňujú sa zasadnutí parlamentných výborov, ktorých sú členmi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies