Poslanci schválili zvýšenie výdavkov štátneho rozpočtu o viac ako 3,7 miliardy eur

NETKY.SK • 28 Máj 2021, 13:33 • 2 min
Poslanci schválili zvýšenie výdavkov štátneho rozpočtu o viac ako 3,7 miliardy eur

BRATISLAVA - Parlament dnes chválil novelu zákona o štátnom rozpočte na rok 2021, ktorou sa zvyšujú výdavky rozpočtu o viac ako 3,7 miliardy eur.

slovakia

left justify in out

ôvodný vládou schválený návrh počítal so sumou necelých 3,4 miliardy eur. Už táto čiastka bola pre koaličnú stranu SaS privysoká. Pozmeňovacím návrhom po prerokovaní vo výbore poslanci schválili, že ešte zvýšia výdavky priamo súvisiace s pandémiu, ale aj rozpočtovo nekryté tituly, o ďalších 350,6 milióna eur.

 

Po pôvodnom zvýšení výdavkov sa počítalo na tento rok s celkovým deficitom verejnej správy na úrovni 9,9 % HDP, avšak aktuálne je to už viac ako 10 %. Za novelu zákona hlasovalo 79 poslancov, 37 poslancov bolo proti a 11 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo.

 

Prečítajte si: Poslanci dnes budú riešiť novelu zákona o štátnom rozpočte

Výdavky týkajúce sa pandémie sa mali zvýšiť o 2,404 miliardy eur, no nakoniec to bude nárast o 2,7 miliardy eur. Oproti pôvodnému návrhu je to viac o 294,9 milióna eur. Táto suma má okrem iného umožniť pokračovanie pomoci ľuďom, ktorú poskytuje rezort práce. V rámci tohto balíka tvorí najvyššiu položku zvýšenie sociálnych dávok a schém pomoci z ministerstva práce.

 

Druhou najnákladnejšou rezortnou položkou sú prostriedky pre ministerstvo zdravotníctva, avšak majú sa dopĺňať aj štátne finančné aktíva na udržanie zamestnanosti a prevádzky v podnikoch a na zabezpečenie ich likvidity.

Nepandemické výdavky mali pôvodne stúpnuť o 984,1 miliardy eur, no koaličná väčšina k tomu pripočítala ešte ďalších 55,7 milióna eur. Ide o prostriedky na dofinancovanie Zboru väzenskej a justičnej stráže, ako aj podporu regionálneho rozvoja.

 

Mohlo by vás zaujímať: Strana SaS nepodporí navýšenie štátneho rozpočtu

 

Nepandemické výdavky sa týkajú ďalších rôznych opatrení. Ide najmä o vytvorenie priestoru na čerpanie prostriedkov v súvislosti s plánom obnovy, zabezpečuje sa krytie zvýšených výdavkov na odvody do všeobecného rozpočtu Európskej únie a rozpočtujú sa prostriedky na dofinancovanie železničných spoločností.

Aj v lete minulého roka sa podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť novelou zákona o štátnom rozpočte výrazne zvýšili výdavky, vláda však napokon čerpala výrazne menej, ako predpokladala. Rozdiel bol približne tri miliardy eur. Štátny tajomník rezortu financií Ľuboš Jančík tvrdí, že rezerva je stále len rezerva a nie je vopred určené, že ju musí vláda aj minúť. Ministerstvo financií bude podľa Jančíka výdavky prísne sledovať. Odhaduje, že rezerva sa celá nevyčerpá.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies