Poslanci preverili nákupy tomografov vo Fakultnej nemocnici Trenčín

NETKY.SK • 11 December 2014, 17:04 • 2 min
Poslanci preverili nákupy tomografov vo Fakultnej nemocnici Trenčín

BRATISLAVA - Poslanci preverili ďalšie dva nákupy CT prístrojov, tentoraz vo Fakultnej nemocnici (FN) Trenčín. Rovnako ako v piešťanskej nemocnici, aj v tomto prípade podľa poslanca Smer- SD a predsedu Výboru NR SR pre zdravotníctvo Richarda Rašiho pochybenia pri verejných obstarávaniach nezistili.

slovakia

left justify in out

Počas poslaneckého prieskumu sa zamerali na dva tendre, a to z roku 2010 a 2014. Mali podozrenie na predražené nákupy, vychádzali pritom z medializovaných informácií.

 

Raši podotýka, že pri nákupe v roku 2014 bol v sume 1,3 mil. eur započítaný nielen CT prístroj, ale aj päť ultrazvukov ako aj financovanie na splátky počas 60 mesiacov. Na prvý pohľad bol tender v poriadku aj podľa nezaradeného poslanca Viliama Novotného, avšak pýta sa, či je dobré obstarávať prístroje naraz, pretože sa potom nedá určiť optimálna cena každého z nich. "Už je to v balíčku, veľmi ťažko je to potom oddeľovať jedno od druhého," povedal Novotný. 

Trenčianska nemocnica v tomto roku kúpila CT prístroj od spoločnosti Medical Group, v ktorej v kedysi pôsobil už bývalý predseda parlamentu Pavol Paška (Smer- SD). Štyri roky predtým nakupovala tomograf od firmy Med Leader, v ktorej bol v minulosti spoločníkom a konateľom súčasný riaditeľ Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb Juraj Frajt. 

 

Nákupom z roku 2010 sa zaoberal aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), podľa zistenia ktorého cena CT prístroja v Trenčíne bola vyššia ako cena podobného prístroja, ktorý zakúpila nemocnica v Považskej Bystrici. Podľa Rašiho však na základe predložených faktov nemožno tvrdiť, že tento prístroj bol výrazne predražený. "My sme dostali mail od dodávateľa prístroja pre Trenčín aj to druhé zdravotnícke zariadenie, ako aj od výrobcu, z ktorého je jasné, že NKÚ porovnával rozličné prístroje a nevzal do úvahy stavebné úpravy, technickú špecifikáciu prístroja a ani spôsob financovania," uviedol Raši. 

 

Novotného však pri tomto tendri zarazili tri skutočnosti, prvou z nich bola predpokladaná cena zákazky. "Nedostal som uspokojivú odpoveď na to, prečo verejný obstarávateľ, spoločnosť Pro Tender z Košíc, stanovila, že očakávaná cena zákazky sú dva milióny eur. Prečo nie menej," pýta sa Novotný. Ako ďalej pokračoval, do očí bije aj skutočnosť, že súťažné podmienky si vyžiadalo osem spoločností, ale ponuku dala len jedna z nich. Zaujímavé je podľa neho aj to, že prístroj od rovnakého výrobcu a s podobným označením kúpila nemocnica v Ostrave za jeden milión eur bez DPH a nemocnica v Bratislave za 1,4 mil. eur bez DPH. 

 

"Tieto tri skutočnosti v tomto tendri vyvolali vo mne veľmi vážne podozrenie, že došlo k určitej manipulácií s týmto tendrom v zmysle dohody medzi firmami a v zmysle vopred vysoko nadsadenej ceny," skonštatoval Novotný. Ten požiadal o presné parametre oboch CT prístrojov, ktoré zadali do súťažných podmienok, ako aj parametre víťazných prístrojov, aby ich bolo možné porovnať. 

 

Poslancov čaká ešte prieskum v Univerzitnej nemocnici Martin. Za sebou už majú poslanecký prieskum v piešťanskej nemocnici, kde konštatovali, že nemocnica pri nákupe CT prístroja postupovala podľa zákona o verejnom obstarávaní a neporušila ho. Faktom však podľa nich je, že v tohtoročnom obstarávaní ponúkli dodávatelia výrazne vyššie ceny ako pred dvoma rokmi.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies