Poslanci Národnej rady SR schválili od volieb v parlamente 59 zákonov

NETKY.SK • 26 December 2016, 09:38 • 2 min
Poslanci Národnej rady SR schválili od volieb v parlamente 59 zákonov

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili od volieb v parlamente 59 zákonov. Vyplýva to zo štatistík zverených na stránke NR SR. Najviac z nich, až 52, tvoria právne normy navrhnuté vládou, zvyšných sedem bolo z dielne poslancov.

slovakia

left justify in out

Plénum zákonodarného zboru stihlo 59 zákonov schváliť za 57 rokovacích dní, ktoré v rámci 11 schôdzi poslanci v pléne strávili. Množstvo času však venujú debate o návrhoch, najmä z dielne opozície, ktoré napokon schválené neboli. Sú ich desiatky.

 

Parlament v tomto volebnom období prelomil aj veto prezidenta Andreja Kisku. Stalo sa to pri koaličnej novele rokovacieho poriadku, ktorá okrem iného zavádza časové limity na vystúpenia v rozprave či zákaz používania banerov alebo iných vizuálnych pomôcok v rokovacej sále. Zákon napokon vstúpi do účinnosti bez podpisu hlavy štátu.

 

Sedem právnych noriem prijali poslanci v skrátenom legislatívnom konaní. Tento zrýchlený postup umožňuje prijať zákon naprieč troma čítaniami v priebehu niekoľkých dní, štandardný proces trvá týždne.

 

V budúcom roku by mali poslanci stráviť v pléne celkovo 84 rokovacích dní. Vyplýva to z harmonogramu schôdzí, ktorý bol schválený na poslaneckom grémiu. Prvá klasická schôdza v novom roku sa začne 31. januára. Ďalšie štartujú 21. marca, 9. mája, 13. júna, 5. septembra, 10. októbra a 28. novembra.

 

Najviac rokovacích dní, po 12, strávia poslanci v laviciach v máji, júni, septembri a októbri. Jedenásť rokovacích dní ich čaká vo februári, deväť v decembri, osem v marci, štyri v apríli, tri v novembri a jeden v januári. V júli a v auguste by parlament nemal rokovať vôbec.

 

Parlamentné schôdze sa štandardne začínajú v utorok, bežný rokovací deň trvá od 9.00 do 19.00 h s dvojhodinovou obedňajšou prestávkou. V piatok sa končí zasadnutie skôr, najčastejšie o 14.00 h, v pondelok plénum spravidla nezasadá.

 

Poslanci sa však schádzajú v pléne aj mimo harmonogramu. Napríklad, ak minimálne 30 z nich požiada predsedu parlamentu o zvolanie schôdze, snemovňa sa musí zísť do siedmich dní.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies