Rakúsko, Estónsko a Česká republika už zaviedli preventívne opatrenia po tom, ako sa choroba objavila v Maďarsku a na Slovensku. Poľnohospodári v Chorvátsku sú čoraz viac znepokojení šírením slintačky a krívačky, ktorá sa dostáva čoraz bližšie k ich krajine.
Minister poľnohospodárstva David Vlajčić uviedol, že Chorvátsko vykonáva všetky potrebné a primerané opatrenia na zabránenie vypuknutia choroby, ale poľnohospodári sa naďalej obávajú, že choroba by mohla preniknúť aj do ich chovu.
„Ak sa ma pýtate, úplne by som uzavrel hranice so západnými krajinami. Myslím tým, že sme už uzavreli dovoz teliat a hovädzieho dobytka, párnokopytníkov a, neviem, krmív pre hospodárske zvieratá - ale pozrite sa, myslím si, že proti vzduchu a vetru naozaj nemôžeme bojovať,“ hovorí Antonio Kerovec, farmár z regiónu Slavónia.
Slintačka a krívačka je nebezpečnejšia než africký mor ošípaných a postihuje všetky párnokopytníky, ako je hovädzí dobytok, ovce, kozy a ošípané.
Andrija Stjepanek má obavy o svoje živobytie, ak sa choroba objaví na jeho farme.
„Je to ako africký mor ošípaných - keď príde, je koniec. To znamená, že sa bude musieť zničiť dobytok a všetko, a kto nám za ten dobytok zaplatí, že? Kto to bude financovať, kto nám to takpovediac preplatí?“ Stjepanek hovorí.
Koncom marca Slovensko vyhlásilo núdzový stav v snahe eliminovať slintačku a krívačku po zistení troch samostatných prípadov v chovoch hovädzieho dobytka. Odvtedy boli potvrdené ďalšie prípady, čím sa počet postihnutých miest zvýšil na šesť.
Nové ohnisko tejto choroby bolo zistené aj v Maďarsku, približne 15 km od slovenských hraníc pri Bratislave.
Medzi Slovenskom a Maďarskom a ich susednými krajinami - Českou republikou a Rakúskom - v súčasnosti platia hraničné kontroly a uzávery.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies