Poľsko-bieloruská hranica: Poľského pohraničiara zranil agresívny dav ľudí na druhej strane

NETKY.SK • 4 Jún 2024, 20:30 • 2 min
Poľsko-bieloruská hranica: Poľského pohraničiara zranil agresívny dav ľudí na druhej strane

VARŠAVA - Tlak migrantov na poľsko-bieloruskej hranici sa od minulého roka zdvojnásobil. Skonštatoval to poľský minister vnútra Tomasz Siemoniak. Označil to za politické rozhodnutie Minska a Moskvy s tým, že 90 percent narušiteľov má ruské víza. Informáciu priniesla PAP.

slovakia

left justify in out

"Oba režimy ich cynicky využívajú ako prvok útoku na Poľsko," povedal Siemoniak pre Poľský rozhlas.
 
V pondelok večer jeden z pracovníkov poľskej pohraničnej stráže utrpel zranenia po tom, ako ho agresívny dav ľudí na druhej strane hranice udrel dreveným polenom. Incident sa odohral neďaleko obce Bialowieža v blízkosti hranice s Bieloruskom. Strážcu hospitalizovali a je mimo ohrozenia života, oznámila pohraničná stráž.
 
Minister informoval, že dôjde k zmenám. "Budú nasadené jednotky poriadkovej polície a pohraničná stráž a vojaci budú vycvičení na zvládanie agresívnych davov. Nedovolíme, aby sa poľskí vojaci stali terčom brutálnych aktov agresie," vyhlásil Siemoniak.
 
Minulý utorok migrant, ktorý sa pokúšal prekročiť hranice z Bieloruska do Poľska, dobodal poľského vojaka, ktorý bol po útoku vo vážnom stave.
 
Množstvo pokusov o nelegálne prekročenie hraníc z Bieloruska do Poľska v uplynulých mesiacoch narástlo, pričom agentúra AP píše až o 400 pokusoch denne.
 
Poľská hraničná stráž kritizuje stúpajúce agresívne správanie niektorých migrantov na bieloruskej strane. Na internete zverejnili videá, na ktorých niektorí z nich hádžu spoza plota na poľských vojakov kamene, polená a dokonca horiace drevo.
 
Orgány EÚ už niekoľko rokov obviňujú autoritárskeho bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že migráciu využíva ako zbraň a láka ľudí do svojej krajiny, aby našli jednoduchší vstup do Únie ako nebezpečnejšie trasy cez Stredozemné more.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: PAP / AP, Foto: PAP / Artur Reszko
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies