Politici podávajú trestné oznámenie na lekára Liptáka

NETKY.SK • 10 Február 2015, 12:08 • 2 min
Politici podávajú trestné oznámenie na lekára Liptáka

BRATISLAVA – Trojica politikov Daniel Lipšic, Ľubomír Galko a Igor Matovič dnes pre podozrenie z trestného činu brania úplatku podajú trestné oznámenie na všeobecného lekára Petra Liptáka, ktorý je zároveň riaditeľom sekretariátu Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

slovakia

left justify in out

Reagujú tak na jeho výroky, ktoré odzneli vo viacerých médiách. Lipšicovi prekáža najmä výrok, že pacient, ktorý nemá peniaze, má smolu. Ako povedal Lipšic dnes na tlačovej besede, viacerí lekári berú úplatky ako normu, čo je choré. Upozornil, že korupcia v zdravotníctve je na najvyššej úrovni, čoho príkladom bola kauza nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici, ale je aj na najnižšej, u lekárov. „Je najväčší hyenizmus brať úplatky v medicíne,“ vyhlásil. Lipšic je pripravený zastupovať ľudí, ak budú mať záujem o právne zastupovanie ako poškodení alebo v prípade, že úplatok dali. 

 

Postojom Liptáka je sklamaný podpredseda SaS Ľubomír Galko. Jeho sklamanie je o to väčšie, že Lipták pôsobí v spoločnosti, ktorá zastrešuje 1 400 lekárov. „Nejde o vyjadrenie tuctového lekára. Jeho vyjadrenie je neospravedlniteľné,“ povedal Galko. Zároveň je presvedčený, že nejde o názor všetkých lekárov. Podľa Igora Matoviča takýchto hyen v bielych plášťoch je viacero. Vyzval preto ľudí, ktorí chceli zachrániť život sebe alebo život blízkych a pýtali si od nich lekári úplatok, aby sa na nich obrátili a svedčili proti takýmto hyenám. 

 

Podľa neurochirurga a člena Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliama Novotného musí začať v prípade vyjadrení lekára Petra Liptáka o úplatkoch konať polícia aj prezident Slovenskej komory lekárov Marián Kollár. Vyjadrenia Liptáka o tom, že pacient bez peňazí má u lekára smolu považuje Novotný za neprípustné. „Ako neurochirurg, ktorý sa reálne s pacientmi stretávam v praxi, som z takéhoto neľudského prístupu, ktorý je navyše v rozpore s lekárskou prísahou, šokovaný,“ dodal v rozhovore pre agentúru SITA. Podľa Novotného doktor Lipták poškodil dobré meno stoviek slušných lekárov. 

 

 

 

 

Polícia sa vyjadreniami doktora Liptáka k darom od pacientov začala zaoberať okamžite po ich zverejnení z úradnej povinnosti, povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. "Bližšie informácie k postupu polície vzhľadom na vykonávané úkony nie je možné poskytnúť," dodala. Slovami lekára Liptáka sa dnes zaoberala aj Slovenská lekárska komora. "Prezídium Slovenskej lekárskej komory sa dištancuje od uvedených vyjadrení a dáva podnet Kontrolnému výboru Slovenskej lekárskej komory vo veci podozrenia z porušenia Etického kódexu zdravotníckeho pracovníka a Deontologického kódexu Slovenskej lekárskej komory MUDr. Liptákom," uvádza Slovenská lekárska komora v stanovisku. Komora dodáva, že už dlho upozorňuje na nedofinancovanie slovenského zdravotníctva, zároveň však odmieta prijímanie neodôvodnených platieb od pacientov ako spôsob riešenia tohto problému. Prípad rieši aj prokuratúra. "Generálny prokurátor Jaromír Čižnár ešte večer 9. februára 2015 vydal pokyn špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi na preverenie výrokov MUDr. Petra L., z ktorých vyplynulo podozrenie z korupčného správania," povedala hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. 

 

Lipták v pondelok vo večernom spravodajstve televízie Markíza priznal, že ročne od pacientov dostane 5 000 eur. "Ja to robím tak, že ja od svojich pacientov prijímam dary. Takže ja prijmem, čo ja viem, päťtisíc eur na daroch každý rok... Nás ako keby život tlačí k tomu, že musíme prijať akúkoľvek pomoc, a hlavne finančnú pomoc od pacientov," uviedol pre TV Markíza. Ako dodal, väčšinou dávajú chudobní ľudia peniaze. "No, nie je mi to vôbec nepríjemné, lebo vlastne tie peniaze ja potrebujem," povedal v televízii. Na otázku reportérky, čo keď niekto nemá peniaze na to, aby zaplatil úplatok, doktor Lipták odpovedal: "Keď niekto nemá, by som to nenazýval ako úplatok. To je taká tá platba na dofinancovanie. Ale keď niekto nemá, tak má smolu"

 

K téme úplatkov v zdravotníctve sa vyjadroval doktor Lipták aj v televízii JOJ. Podľa redaktora TV JOJ si generálna prokuratúra už vyžiadala zostrihaný i nezostrihaný záznam nahrávky.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies