Polícia vyvracia ďalší hoax. Vakcínami "nás" nezačipujú

NETKY.SK • 17 Máj 2021, 15:50 • 2 min
Polícia vyvracia ďalší hoax. Vakcínami "nás" nezačipujú

BRATISLAVA – Očkovacie vakcíny proti ochoreniu Covid-19 neobsahujú žiadne látky, ktoré by mohli spôsobiť ich reakciu s magnetom.

slovakia

left justify in out

V statuse na sociálnej sieti to uviedla polícia na profile Hoaxy a podvody – Polícia SR. Silová zložka tak reagovala na video, ktoré sa šíri sociálnymi sieťami. 

 

Magnetická ruka

Video je vyskladané z niekoľkých videí. Žena v ňom tvrdí, že po zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19 má jej ruka magnetickú reakciu.

 

To demonštruje priložením magnetu na miesto vpichu vakcíny. Magnet vo videu ostane pripevnený na ruke. Na konci videa žena varuje pred očkovaním a kričí: „Sme čipovaní“.

Polícia uviedla, že na overenie hoaxu mala veľmi obmedzené možnosti, pretože videá pravdepodobne pochádzajú zo Spojených štátov amerických (USA) alebo Kanady.

 

Ide o podvod

Hoax však vyvrátila agentúra AFP News Agency. „Vakcína proti Covid-19 nemôže spôsobiť magnetizáciu vašej ruky. Je to podvod,“ uviedol pre agentúru špecialista na infekčné choroby z University of Chicago Medicine Stephen Schrantz.

Thomas Hope, výskumník vakcín a profesor bunkovej a vývojovej biológie na Lekárskej fakulte Northwestern University Feinberg uviedol, že vo vakcínach nie sú žiadne látky, s ktorými by mohol magnet reagovať.

 

Vakcíny obsahujú bielkoviny a lipidy, soli, vodu a chemikálie, ktoré udržujú kyslosť, teda pH. Podľa informačných prehľadov poskytnutých zdravotníckymi úradmi v USA a Kanade nie sú v žiadnej z vakcín Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson alebo AstraZeneca uvedené prísady na báze kovu.


Influencerka zdieľa dezinformácie
Hoax zdieľala napríklad aj „influencerka“ alexwortex69, ktorá má viac ako 40-tisíc sledovateľov. „Je zrejmé, že heslo 'S vplyvom prichádza zodpovednosť 'tomuto profilu nič nehovorí. Neospravedlňuje ju ani to, keď v popise uvádza, 'že nevie, či je to real'," uviedla polícia v statuse.
 

Kompilačné videá ľudí, ktorí držia magnety na rukách sa stali populárnym na Instagrame, ale aj na Facebooku, Twitteri, YouTube a TikToku, niektoré v iných jazykoch.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies