Polícia varuje, že umelá inteligencia môže predstavovať bezpečnostný problém

NETKY.SK • 11 Apríl 2023, 14:30 • 2 min
Polícia varuje, že umelá inteligencia môže predstavovať bezpečnostný problém

BRATISLAVA - V súčasnosti čím ďalej, tým viac zrastá záujem verejnosti o umelú inteligenciu pri vytváraní realisticky pôsobiacich obrázkov. Tento moderný technologický nástroj môže predstavovať bezpečnostný problém, varuje polícia.

slovakia

left justify in out

Policajný zbor zaznamenal vzrastajúci záujem verejnosti o umelú inteligenciu pri vytváraní realisticky pôsobiacich obrázkov. V kontexte súčasnosti môže tento moderný technologický nástroj predstavovať bezpečnostný problém, polícia preto občanov vyzýva na obozretnosť. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková.

 

Polícia v súčasnosti zaznamenáva trend zvýšeného používania umelej inteligencie či už vo forme vygenerovaného textu, alebo obrázkov. ,,Princíp v oboch prípadoch spočíva v zadaní príkazu umelej inteligencii, ktorá na základe vstupnej informácie vytvorí finálny produkt ušitý na mieru používateľa," uviedla hovorkyňa. Policajný zbor očakáva, že aj táto časť umelej inteligencie bude zo strany tvorcov dezinformácií zneužívaná. Vďaka modernému nástroju budú mať príležitosť manipulovať realitu, vytvárať si obrázky zo situácií, ktoré sa nikdy nestali. V kontexte aktuálnej situácie v SR, napríklad v súvislosti s vojnou na Ukrajine alebo voľbami do Národnej rady SR, sa dá očakávať nárast tohto trendu. Polícia schopnosť uvedeného nástroja vyskúšala pri vytvorení fotografií z masových protestov policajtov a vojakov, pričom zábery pôsobili realisticky. ,,Tvorcovia dezinformácií sa môžu pokúšať do vymyslených obrázkov zapracovať kontext témy sfalšovaných volieb. To, že pôjde o jeden z hlavných naratívov roka 2023, predpovedal Policajný zbor vo svojej výročnej správe už začiatkom februára," doplnila Barinková.

 

S ohľadom na výsledky Eurobarometra, podľa ktorých občania SR patria k najnáchylnejším veriť dezinformáciám v EÚ, sa dá predpokladať úspech obrázkov z vymyslených situácií. Policajný zbor bude tieto prejavy naďalej monitorovať a v závislosti od situácie podnikne adekvátne opatrenia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies