Polícia trestne stíha štyri ženy pre falšovanie očkovacích certifikátov

NETKY.SK • 4 Január 2022, 14:04 • 2 min
Polícia trestne stíha štyri ženy pre falšovanie očkovacích certifikátov

PRAHA – Česká polícia trestne stíha štyri ženy, ktoré obchodovaním s falošnými očkovacími certifikátmi údajne zarobili takmer pol milióna českých korún (približne 20 000 eur). Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz.

slovakia

left justify in out

Komisár oddelenia všeobecnej kriminality v meste Vsetín začal trestné stíhanie proti štyrom ženám v decembri. „Na prípad podvodných certifikátov vo vsetínskom očkovacom centre upozornil anonymný list adresovaný vedeniu vsetínskej nemocnice,“ uviedol vrchný inšpektor Petr Jaroš. Dve ženy, ktoré záujemcom vybavovali potvrdenia bez toho, aby sa museli zaočkovať, sú podozrivé zo spáchania trestných činov prijatia úplatku a falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. „Ďalšie dve osoby pracovali vo vsetínskom očkovacom centre a záujemcov evidovali do príslušných systémov bez toho, aby uvedené očkovanie fyzicky podstúpili,“ dodal.

 

img

 

Jedna zo žien navyše údajne zničila najmenej 70 dávok proticovidových vakcín a je preto podozrivá aj z poškodenia cudzej veci, priblížil inšpektor. Ženám v prípade dokázania viny hrozia tresty s rôznymi sadzbami, za najzávažnejší zločin však maximálne päť rokov väzenia. Ženy vydávali falošné potvrdenia najneskôr od septembra 2021 a vystavili ich najmenej 74 ľuďom po celom Česku, domnieva sa polícia. „V tejto chvíli neviem, kde došlo k chybe, musím to prebrať s nemocnicou. Ale ak sa ukáže, že by sa to mohlo opakovať aj inde, budeme hľadať možnosti, ako systém ešte viac sprísniť a kontrolovať. Momentálne som však presvedčený, že došlo k zlyhaniu, ktoré je v ďalších očkovacích centrách vylúčené,“ uviedol krajský koordinátor očkovania Jiří Lučan.

 

Možno vás zaujme: Tragická udalosť v Karlových Varoch! Útočník bezdôvodne zaútočil na dve ženy twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies