Poliak, ktorého v Konžskej republiky odsúdili za špionáž na doživotie, je na slobode + VIDEO

NETKY.SK • 28 Máj 2024, 13:49 • 2 min
Poliak, ktorého v Konžskej republiky odsúdili za špionáž na doživotie, je na slobode + VIDEO

VARŠAVA - Poľského cestovateľa, ktorého v Konžskej demokratickej republike (KDR) neprávom odsúdili na doživotie za špionáž, prepustili na slobodu. Správu priniesla PAP.

slovakia

left justify in out

Mariusza Majewského vo februári zadržali sily KDR a v marci ho postavili pred vojenský súd pre špionáž, sabotáž a ničenie vojenských zariadení. Súd mu v pondelok 23. mája vymeral doživotný trest.
 
V obvineniach proti nemu sa uvádza, že "sa priblížil k frontovej línii s milíciami Mobondo, pohyboval sa pozdĺž frontovej línie bez povolenia príslušných orgánov a bez sprievodu kvalifikovaných agentov, fotografoval citlivé a strategické miesta a tajne pozoroval vojenské aktivity".
 
Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Pawel Wronski v piatok na tlačovom brífingu uviedol, že Majewski "nie je špión, iba cestovateľ, ktorý sa venoval svojim vášňam, a jeho správanie bolo výsledkom nedostatočnej znalosti miestnych zvykov".
 
Hovorca vyjadril nádej, že "toto veľmi tvrdé a drastické rozhodnutie" sa čoskoro zmení. Poľský prezident Andrzej Duda v pondelok telefonoval so svojím konžským kolegom Félixom Tshisekedim v snahe dosiahnuť prepustenie Majewského.
 
PAP v utorok neoficiálne zistila, že Majewski bol prepustený a zdržiava sa na poľskom konzuláte v Bruseli. Neskôr to potvrdil šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski.
 
"Poliak Mariusz Majewski, zadržaný v Konžskej demokratickej republike a neprávom odsúdený, je teraz v bezpečí v Európe. Dnes ráno sme sa konečne mohli porozprávať," napísal Sikorski na sociálnej sieti X. Príspevok obsahuje aj zvukový záznam jeho telefonického rozhovoru s prepusteným Poliakom.
 
"Chcem, aby ste vedeli, že na Vašom oslobodení spolupracoval celý poľský štát, takže som veľmi rád, že akcia bola úspešná," povedal Sikorski Majevskému.
 
Námestník poľského ministra zahraničných vecí Andrzej Szejna uviedol, že na prepustení poľského občana spolupracoval poľský rezort diplomacie s prezidentom Dudom.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: PAP, Ilustračné foto: Freepik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies