Poklady v mori verzus živobytie: Prečo indickí rybári protestujú proti ťažbe nerastov pri pobreží!

NETKY.SK • 9 Apríl 2025, 19:10 • 2 min
Poklady v mori verzus živobytie: Prečo indickí rybári protestujú proti ťažbe nerastov pri pobreží!

slovakia

left justify in out

Kollam, India – Hľadanie nerastného bohatstva môže Indii priniesť ekonomický zisk, no rybárom na juhozápadnom pobreží môže zároveň zničiť živobytie.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Indická vláda pod vedením premiéra Narendru Modiho oznámila investíciu 1,8 miliardy dolárov na prieskum a ťažbu kritických nerastov, vrátane piesku z morského dna. V novembri 2024 sa tak po prvýkrát za 75 rokov začala aukcia "offshore" ťažobných území, pričom tri z nich sa nachádzajú pri pobreží mesta Kollam v štáte Kerala.

Podľa vlády tieto oblasti ukrývajú viac ako 300 miliónov ton stavebného piesku, čo by postačilo na výstavbu 10 000 kilometrov ciest. No rybárske komunity bijú na poplach – obávajú sa, že ťažba naruší ekosystémy, zničí pobrežné útesy, spôsobí eróziu a vyženie ryby preč.

Protesty a odpor

Od vyhlásenia projektu sa v Kerale konajú takmer nepretržité protesty. Rybári varujú, že ich už aj tak krehké živobytie – oslabené klimatickými zmenami, meniacimi sa prúdmi a nízkymi výnosmi – by ťažba úplne zničila.

Dňa 4. marca schválil parlament štátu Kerala jednohlasne uznesenie proti federálnemu rozhodnutiu. O niekoľko dní neskôr vyšli rybári do ulíc hlavného mesta Naí Dillí so silnou podporou opozičných politikov.

Príjmy sú už teraz veľmi nízke. Ak sa tento projekt uskutoční, úplne nás to položí,“ varuje Sebastian Stephen, 72-ročný rybár z Kollamu, ktorý kvôli mozgovej príhode musel prenajať svoju loď iným.

Obrazok
Zdroj: aljazeera.com

Ekologické riziká a ohrozenie biodiverzity

Podľa vedcov sa plánovaná ťažba uskutoční v oblastiach, ktoré rybári aktívne využívajú. „Všetky tieto územia spadajú do zón, kde tradiční rybári lovia,“ tvrdí profesor A. Biju Kumar z Univerzity v Kerale. Tieto zóny sú domovom kreviet, chobotníc, sépií a množstva rýb.

Obzvlášť zraniteľné sú podmorské útesy, ktoré chránia pobrežie pred eróziou a v minulosti ochránili Kollam pred ničivým vplyvom tsunami v roku 2004. Ťažba by mohla tieto útesy zničiť, čím by vystavila celý región nebezpečenstvu.

Kľúčová súčasť zeleného prechodu – ale za akú cenu?

Ťažba je súčasťou širšej stratégie Národnej misie pre kritické nerasty, ktorú vláda spustila s cieľom získať strategické suroviny ako lítium, kobalt či vzácne kovy – nevyhnutné pre zelenú energiu, batérie a technologický rozvoj.

Hoci stavebný piesok nepatrí medzi tzv. „kritické nerasty“, je kľúčový pre stavebný boom a urbanizáciu, ktorú India očakáva. Napriek tomu odborníci varujú pred urýchlenými rozhodnutiami. Ťažobný sektor je pomalý, byrokraticky náročný a jeho environmentálne následky sú často nezvratné.

Kritici tvrdia, že India by sa mala inšpirovať krajinami ako Francúzsko, Kanada, Nový Zéland či Spojené kráľovstvo, ktoré už vyzvali na moratórium ťažby na morskom dne. „Ťažbe morského piesku sa v budúcnosti možno nevyhneme,“ hovorí profesor Biju Kumar. „Ale musíme hľadať oblasti, kde bude dopad na životné prostredie a ľudí čo najmenší.

Ak federálna vláda napriek protestom, vedeckým dôkazom a odporu štátu Kerala projekt presadí, bude to podľa rybárov „proti vôli celého štátu“.
Nezastavíme sa. Nedovolíme to,“ odkazuje Charles George z Koordinačného výboru rybárov.


Zdroj textu: aljazeera.com, newcastleherald.com.au, Foto: mining-technology.com/


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies