Podľa Lexmann sú sankcie Číny na europslancov len znakom neriešenia situácie

NETKY.SK • 23 Marec 2021, 10:54 • 2 min
Podľa Lexmann sú sankcie Číny na europslancov len znakom neriešenia situácie

BRUSEL - Je poľutovaniahodné, že Čína namiesto riešenia situácie reaguje hrozbami a protisankciami aj voči europoslancom. Vyhlásila europoslankyňa Miriam Lexmann (EĽS/KDH), na ktorú Čína uvalila sankcie.

slovakia

left justify in out

"Ak bude naďalej pokračovať v tomto druhu reakcie, dá tak jasne najavo, že nie je konštruktívnym partnerom, ale rivalom, ktorý podkopáva základné hodnoty a princípy, ktoré sú základom medzinárodnej spolupráce," zdôraznila poslankyňa Európskeho parlamentu (EP).

 

Prvé prišli sankcie EÚ 

Lexmann zároveň doplnila, že oceňuje dlho očakávaný krok Európskej únie (EÚ) voči Číne, ktorý v pondelok 22. marca ministri zahraničia schválili na stretnutí v Bruseli. EÚ uvalila sankcie voči štyrom čínskym predstaviteľom a jednému právnemu subjektu v súvislosti s potláčaním práv ujgurskej menšiny v krajine.

 

img

 

Prečo práve Lexmann? 
Europoslankyňa zároveň zdôraznila, že situácia v regióne Sin-ťiang v Číne je alarmujúca a mnohí odborníci potvrdili, že spĺňa všetky charakteristické znaky genocídy. Lexmann bola ako členka Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC) spoluiniciátorkou Vyhlásenia o správach systémového mučenia a sexuálneho zneužívania v internačných táboroch Sin-ťiang na severovýchode Číny. Zároveň vystupuje ako spoluautorka rezolúcie EP k návrhom riešení situácie v Hongkongu ako aj v spomínanej oblasti Sin-ťiangu.

 

Viac o situácii v oblasti Sin-ťiang s dočítate v článku OSN sa zamerala na čínsky región, dochádza tu k sústavnému porušovaniu ľudských práv

 

USA uvalilo sankcie na autonómnu oblasť Číny


"V rámci IPAC, ale aj v EP dlhodobo požadujem, aby sa začalo medzinárodné vyšetrovanie týchto zločinov proti ľudskosti," uviedla Lexmann, pričom privítala, že EP v hlasovaní prijal uznesenie o zohľadňovaní ľudskoprávnej situácie pri rozhodovaní o investičnej dohode s Čínou.

 

img


Čína v pondelok 22. marca zaviedla sankcie proti viacerým európskym inštitúciám a predstaviteľom, ktorí podľa Pekingu poškodzujú čínske národné záujmy. Tento krok znamená odpoveď na rozhodnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ, ktorí niekoľko hodín predtým odhlasovali sankcie proti čínskym predstaviteľom zodpovedným za prenasledovanie ujgurskej menšiny v oblasti Sin-ťiang.

 

Čína uvalila na europoslancov sankcie, na čiernom zozname je aj Slovenka!

 

Na čínskom sankčnom zozname sa nachádza desať osôb vrátane slovenskej europoslankyne.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies