ŠANGHAJ - Najväčšie svetové ekonomiky v sobotu deklarovali, že je potrebné počítať s tým, že sa skončí obdobie mimoriadne nízkych úrokových sadzieb a tlačenia peňazí, pričom treba dostať globálne hospodárstvo z apatie.
Dôležité je sústrediť sa na štrukturálne reformy a podporiť tak ekonomickú aktivitu. Vyplýva to z komuniké zo stretnutia ministrov financií a centrálnych bankárov krajín G20. Účastníci stretnutia indikovali viacero rizík pre globálny hospodársky rast, vrátane volatilných kapitálových tokov, prudkého poklesu cien komodít či potenciálneho "šoku", ktorý by mohlo spôsobiť vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie.
"Zotavenie globálnej ekonomiky pokračuje, zostáva však nerovnomerné a zaostáva za našimi ambíciami dosiahnuť silný, udržateľný a vyrovnaný rast," uvádza sa v komuniké. „Monetárna politika bude pokračovať v podpore ekonomickej aktivity a v zabezpečovaní cenovej stability... samotná monetárna politika však nemôže viesť k vyváženému rastu,“ konštatuje sa ďalej v komuniké.
Predchádzajúce verzie textu sa nezaoberali odchodom Veľkej Británie z EÚ, britskí predstavitelia však presadili, že sa otázka tzv. brexitu do textu dostala. Briti budú o zotrvaní svojej krajiny v EÚ rozhodovať v referende, ktoré sa uskutoční 23. júna.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies