Podľa EK šesť druhov geneticky modifikovanej kukurice môže ísť na trhy EÚ

NETKY.SK • 29 Júl 2010, 7:50 • 2 min
Podľa EK šesť druhov geneticky modifikovanej kukurice môže ísť na trhy EÚ

Podľa EK šesť druhov geneticky modifikovanej kukurice môže ísť na trhy EÚ

slovakia

left justify in out

Európska komisia dnes schválila import šiestich druhov geneticky modifikovanej kukurice do členských štátov Európskej únie. Toto povolenie sa vzťahuje na využitie takejto kukurice na potravinárske alebo kŕmne účely, nezahŕňa však kultiváciu takýchto plodín.
      Povolenie sa vzťahuje na typy plodín, ktoré vyvinuli biogenetici, s lepšou odolnosťou proti škodcom a zníženou citlivosťou na používanie herbicídov. Rozhodnutie platí pre nasledujúcich 10 rokov a otvára cestu exportérom z USA či Južnej Ameriky, aby sa s takýmito druhmi kukurice dostali na európsky trh.
      Ako informuje agentúra Reuters zo šiestich dva druhy modifikovanej kukurice vyvinula švajčiarska firma Syngenta, ďalšie dve spoločným úsilím americké spoločnosti DuPont a Dow Chemical, zvyšnú dvojicu experti z ďalšej americkej firmy Monsanto.
      Všetky dotknuté plodiny prešli autorizáciou o zdravotnej neškodnosti cez testy Európskeho orgánu zdravotnej bezpečnosti (EFSA) a ich používanie na predpísané účely sa neprieči ani legislatíve EÚ.
      Komisia prijala rozhodnutie za celú úniu, pretože členské krajiny sa na poslednom zasadnutí Rady EÚ v júni nedokázali kvalifikovanou väčšinou vysloviť ani za povolenie importu, ani za jeho zákaz.  

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona