Po spomienke na študentské povstanie došlo v Grécku k zrážkam s políciou

NETKY.SK • 18 November 2018, 09:25 • 2 min
Po spomienke na študentské povstanie došlo v Grécku k zrážkam s políciou

ATÉNY - Grécka polícia sa dostala v sobotu večer v centre Atén do zrážok s mladými protestujúcimi po tom, ako si tisíce ľudí pripomenuli násilne potlačené študentské povstanie z roku 1973, ktoré prispelo k zvrhnutiu vtedajšej vojenskej vlády.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Na každoročnom pochode k veľvyslanectvu USA sa zúčastnilo viac než 10.000 demonštrantov. Podujatie, ktoré prebehlo pokojne, strážilo podľa agentúry AP okolo 6000 policajtov. Mnohí Gréci obviňujú Spojené štáty z podpory vojenskej diktatúry v krajine z rokov 1967-74.

 

Účastníci niesli transparenty s nápismi ako "Odpor" a kričali heslá týkajúce sa osemročnej dlhovej krízy Grécka, ktorá viedla k trom medzinárodným programom pomoci, poskytnutej krajine výmenou za prísne úsporné opatrenia.

 

Po konci pochodu vypukli potýčky medzi policajtmi a skupinou protestujúcich, ktorí na mužov zákona hádzali kamene a zápalné fľaše vo štvrti Exarcheia, známej ako zázemie anarchistov, kde v roku 1973 zahynuli desiatky ľudí.

 

Grécka televízia Alpha priniesla zábery policajtov odpaľujúcich slzotvorný plyn na demonštrantov na tamojšej univerzite. Iní protestujúci vybudovali pouličné barikády zo stoličiek alebo hádzali zápalné fľaše zo striech. Polícia na rozohnanie davu použila vodné delo.

 

V druhom najväčšom gréckom meste Solún došlo k zrážkam medzi príslušníkmi polície a asi 200 anarchistami, ktorí na nich rovnako hádzali zápalné fľaše. Zadržaných bolo najmenej desať osôb.

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies