Po prvý raz v dejinách hlasujú dnes vo voľbách v Saudskej Arábii aj ženy

NETKY.SK • 12 December 2015, 10:02 • 2 min
Po prvý raz v dejinách hlasujú dnes vo voľbách v Saudskej Arábii aj ženy

RIJÁD - Ženy v Saudskej Arábii môžu dnes prvýkrát v dejinách svojej krajiny hlasovať ako voličky i byť volené ako kandidátky - v kráľovstve sa konajú z tohto hľadiska prelomové voľby do miestnych rád.

slovakia

left justify in out

O kreslá v miestnych samosprávach sa uchádza dovedna vyše 5000 mužov a okolo 980 žien, píše agentúra AP. Spomedzi registrovaných voličov je 1,35 milióna mužov a 130.000 žien.

 

Dnešné voľby nemajú pre ženy stanovené nijaké špecifické kvóty a všeobecne sa považujú za síce malý, ale o to významnejší prelom v postavení žien v saudskoarabskej spoločnosti a ich možnom postupnom zrovnoprávňovaní s mužmi.

 

Miestne rady sú jedinými vládnymi orgánmi, do ktorých môžu občania Saudskej Arábie voliť svojich zástupcov. V súlade so segregačnými pravidlami na základe pohlavia, ktoré platia v Saudskej Arábii, hlasujú však muži i ženy v osobitných volebných miestnostiach.

 

V krajine totiž platí prísna konzervatívna, wahhábistická interpretácia islamského náboženstva, ktorej súčasťou je aj oddeľovanie mužov a žien či dokonca až obmedzovanie slobody žien.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies