Po nepokojoch pred Kapitolom padli z úst Donalda Trumpa prekvapivé slová, prisľúbil riadne odovzdanie moci

NETKY.SK • 7 Január 2021, 13:35 • 2 min
Po nepokojoch pred Kapitolom padli z úst Donalda Trumpa prekvapivé slová, prisľúbil riadne odovzdanie moci

WASHINGTON - Donald Trump po prvý raz pripustil svoju prehru v novembrových voľbách a prisľúbil, že "20. januára bude riadne odovzdanie moci".

slovakia

left justify in out

Dosluhujúci americký prezident tak spravil po tom, ako americký Kongres vo štvrtok uzavrel zasadnutie, počas ktorého spočítal hlasy Zboru voliteľov a formálne potvrdil víťazstvo demokrata Joea Bidena.

 

Súvisiaci článok: Joe Biden je oficiálne potvrdený ako nový americký prezident


Trump sa tak vyjadril deň po tom, ako na jeho popud do Kapitolu vtrhli jeho rozhnevaní priaznivci a na viac ako šesť hodín prerušili zasadnutie Kongresu.

 

Jedno z posledných vyjadrení 
"I keď absolútne nesúhlasím s výsledkom volieb, a fakty sú na mojej strane, 20. januára bude riadny prechod moci," uviedol Trump vo vyhlásení, ktoré na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zverejnil jeho riaditeľ pre sociálne médiá, keďže Trumpov osobný účet Twitter dočasne zablokoval. 

 

 

"I keď toto predstavuje koniec najúžasnejšieho prvého volebného obdobia prezidenta v dejinách, je to len začiatok nášho boja za to, aby sme Ameriku urobili znovu skvelou!," doplnil.

 

Protest podporoval 
Násilné protesty v Kapitole vypukli krátko po tom, ako sa Trump prihovoril svojim podporovateľom a tisíckam zhromaždených ľudí znovu zopakoval falošné tvrdenia o volebnom podvode. Zároveň ich posmeľoval, aby pochodovali na Kapitol, pričom tiež pripustil, že by sa k nim mohol pridať, čo si však neskôr rozmyslel.

 

img

 

"Pôjdeme dolu Pennsylvania Avenue ... a pôjdeme do Kapitolu ... pokúsime sa našim republikánom dať hrdosť a odvahu, ktoré potrebujú, aby sme si vzali naspäť našu krajinu," povedal priaznivcom na mítingu, kde tiež jeho právnik Rudy Giuliani vyzýval na "súdny súboj".

Neskôr Trump priaznivcom okupujúcim Kapitol povedal, aby zostali pokojní, no neprikázal im rozísť sa a domov ich poslal až následne prostredníctvom videa po naliehaní viacerých poradcov a politikov. Ani vtedy však ich správanie neodsúdil. Prostredníctvom sociálnych sietí svojim podporovateľom útočiacim na sídlo Kongresu okrem iného odkázal, že ich má rád a označil ich za patriotov a "veľmi výnimočných ľudí".

 


Podľa úradov si nepokoje vyžiadali štyroch mŕtvych. Prvou obeťou násilnej okupácie budovy bola žena, ktorú zastrelili policajti. Ďalšie tri osoby - jedna žena a dvaja muži, podľahli iným zdravotným problémom. Príčiny ani okolnosti týchto úmrtí zatiaľ úrady nešpecifikovali. Zranenia utrpelo najmenej 14 policajtov, pričom dvoch z nich hospitalizovali, jedného s vážnymi zraneniami.

 

Viac sa dozviete v: VIDEO Žena, ktorá sa snažila vykopnúť dvere do budovy Kapitolu, zastavila až guľka vystrelená z ochrankárovej zbrane


"Toto sú veci a udalosti, ktoré sa stávajú, keď veľkým patriotom, ku ktorým sa tak dlho správali zle a nefér, bez rečí a zlomyseľne vezmú posvätné jasné volebné víťazstvo. Choďte domov s láskou a v mieri. Navždy si pamätajte tento deň!," napísal Trump v jednom z neskôr zmazaných tweetov.

 

Skončí možno ešte skôr
Jeho najnovšie vyhlásenie prišlo v čase, keď už i jeho dlhoroční spojenci začali spomínať možnosť, že by kabinet mohol využiť 25. dodatok ústavy, zbaviť ho úradu a na jeho miesto do Bidenovej inaugurácie dosadiť viceprezidenta Mikea Pencea.

 

img


Kongres vo štvrtok potvrdil, že Biden získal celkovo 306 hlasov v Zbore voliteľov, zatiaľ čo Trump 232. Inaugurácia sa tak bude konať 20. januára.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies