Platobná agentúra dostala od Simona len podmienečnú akreditáciu

NETKY.SK • 17 September 2010, 10:12 • 2 min
Platobná agentúra dostala od Simona len podmienečnú akreditáciu

Platobná agentúra dostala od Simona len podmienečnú akreditáciu

slovakia

left justify in out

img

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) dostala od dnes od šéfa Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja (MPŽPRR) SR Zsolta Simona len podmienečnú akreditáciu, a to na obdobie 12 mesiacov. Odobral jej pritom tzv. plnú akreditáciu. Podľa neho by však odobratie plnej akreditácie nemalo ohroziť funkčnosť platobnej agentúry pri platbách pre farmárov.
      "PPA mala odstrániť opakovane zistené nedostatky čiastočne do konca mája tohto roka a čiastočne do konca augusta 2010. Po 1. septembri tohto roku som žiadal PPA, aby mi predložila, či plní alebo neplní všetky akreditačné podmienky. Po ich preverení som nechal urobiť odpočet a výsledkom je, že agentúra neodstránila všetky pochybenia a nedostatky," informoval dnes na tlačovej besede Simon.
      Nedostatky sa podľa jeho slov prioritne týkajú "dlhov a nezrovnalostí a informačných systémov, ktoré fungujú v podobe excelovských tabuliek, ale s rozdielnymi číslami". "PPA napríklad nevie, čo má od koho vymáhať," spresnil minister.
      "Prílohou rozhodnutia o podmienečnej akreditácii je aj plán na odstránenie nedostatkov a povinnosť platobnej agentúry každý mesiac predkladať ministerstvu odpočet plnenia tohto plánu," uviedol.
      "Na budúci týždeň, v čase od 20. do 24. septembra 2010, Európska komisia (EK) nastupuje na kontrolu do PPA, z toho dva dni bude venovať len plneniu akreditačných kritérií agentúrou," zdôvodnil. Ak by akreditáciu platobnej agentúre odobrala EK, tak jej opätovné udelenie by bolo podľa Simona v rukách EK, a nie slovenských orgánov.
      Pripomenul, že EK už v máji tohto roka upozorňovala a žiadala slovenskú stranu, aby vysvetlila financovanie zmluvy s firmou Columbex. "Určite prídeme o peniaze, ktoré MPŽPRR SR vyplatilo pre firmu Columbex. Ja nevidím ich skutočný efekt, kam mali smerovať. Ešte pre mojím nástupom do funkcie minister Chovan upravil zmluvy so spoločnosťou a vyplatil jej viac ako 11 miliónov eur za prácu, ktorú podľa môjho presvedčenia neodviedla a ani tovar v tejto hodnote neodovzdala," dodal.
      "Škoda, že v tomto procese tu nesedí minister Chovan, aby sa priamo pozrel poľnohospodárom do očí a povedal, kde dal peniaze a že použil peniaze na firmu Columbex a platobná agentúra je v ...," uviedol šéf rezortu pôdohospodárstva.
      Simon zároveň oznámil, že si počká na výsledok kontroly, ktorú na rezorte pôdohospodárstva na budúci týždeň uskutoční EK. "Počkám si na výsledok kontroly," povedal Simon s tým, že následne prijme ďalšie rozhodnutia. Minister podľa svojich slov chce, aby riadiaci pracovníci PPA "dokázali obhájiť svoju pravdu". "Som zvedavý, ako ju obhája," zdôraznil.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies