Peter Lipa rozbiehal záverečný večer na festivale Bažant Pohoda
Peter Lipa rozbiehal večerný program tretieho dňa (9.7.) na 15. ročníku multikultúrneho festivalu Bažant Pohoda. Náš najlepší džezmen s medzinárodným renomé si získal divákov od prvej piesne. Nezabudol podotknúť, že autorom väčšiny textov piesní, ktoré na Pohode zaspieva je Milan Lasica. V koncertných úpravách tak zazneli songy Mám túžbu, Maturantky, Prosperita, Balada o štyroch koňoch či Podobnosť čisto náhodná. Lipa mal za sebou sprievodný band, v ktorom hrajú známi muzikanti Radovan Tariška, Emil Frátrik, Michal Šimko a jeho najstarší syn Peter Lipa junior. Početné publikum si zaspievalo s ním, príjemným konštatovaním bolo to, že aj mladí diváci poznali texty Lipových piesní.
Z generácie dlhoročných známych muzikantov je aj Vladimír Mišík, ktorý na Pohodu prišiel v sprievode svojej skupiny Etc. Mišík je na scéne od roku 1964, jeho prvou skupinou boli pražské Komety, kde sa zoznámil s Radimom Hladíkom. Postupne prešiel skupinami Fontána, neskôr známej ako Matadors, New Force, Blue Efect, Flamengo, Formace, Energit. Vlastnú skupinu Etc. si založil v roku 1974. V koncertnom sete ponúkol desiatkami rokov overené hity aj novšie skladby. Z tých novších to boli U nádraží, Když se kouří konopí, U kiosku, Byl jsem dobrý, z overených hitov potom Sluneční hrob z roku 1969 ešte z éry Blue Effect či Jednohubky z roku 1974.
Príjemnou zmenou bola peruánska speváčka Susana Esther Baca de la Colina a jej prevažne lyrické piesne. Rodáčka z rybárskej osady Chorillos pri Lime popularizuje afroperuánsku kultúru, ktorá bola dlho utajená. Od roku 1987 vydala viac ako desiatku albumov, za jeden z nich získala dokonca cenu Grammy.
Hlavné pódium Pohody patrilo v sobotu večer trojici britských interpretov Public Image Ltd., M.I.A. a Portishead. Anglickú postpunkovú skupinu Public Imagine Ltd., známu aj pod skratkou PiL založil v roku 1978 John Lydon po rozchode skupiny Sex Pistols. Táto punková formácia sa dostala do povedomia vďaka singlu Public Image a následnému albumu First Issue z decembra 1978. Koncertný set zostavili z piesní ôsmich albumov, ktoré doposiaľ vydali, Lydon ostal verný štýlu interpretácie z éry Sex Pistols.
Po punkových PiL prišla na pódium speváčka Maya M.I.A. Jej vystúpenie uviedla animovaná dokrútka s orientálnymi motívmi. Rodáčka z Londýna Mathangi Arulpragasam – tak znie jej pravé meno – ktorá o týždeň oslávi 36. narodeniny, vyrástla na Srí Lanke, kde jej otec bol spoluzakladateľom tamilského hnutia. Maya študovala strednú školu aj vizuálne umenie na univerzite. Jej vystúpenie s exotickým a čiastočne aj erotickým nábojom bolo zostavené z piesní z trojice doposiaľ vydaných albumov Arular (2005), Kala (2007) a Maya (2010). Nechýbala úspešná pieseň Paper Planes, s ktorou sa v roku 2008 dostala do prvej dvadsiatky anglického rebríčka.
Treťou bola kapela Portishead, ktorá dostala názov podľa mesta vzdialeného desať kilometrov západne od Bristolu, kde v roku 1991 kapela vznikla. Trojica na čele so speváčkou Beth Gibbons predviedla štýl, ktorý je zmesou soulu, džezu a hip-hopu. Koncert zostavili z piesní z troch doposiaľ vydaných albumov Dummy, Portishead a Third. U publika mali značný úspech.
Tretí deň na Pohode sa hrá až do nedeľného rána a tak tomu bolo aj tento rok. Po polnoci vystúpila formácia Israel Vibration z Jamajky, ktorá ponúkla pravé jamajské reggae, tak ako vedia zahrať iba „rastamani“. Reggae sa nedá naučiť, reggae musí mať človek v sebe, čo platí predovšetkým o Jamajčanoch.
Po nich boli ešte plánované vystúpenia britských zoskupení Get The Blessing, Rusko, Esben & The Witch či francúzskej formácie Dirtyphonics. Festival skončí dnes ráno Vítaním slnka so skupinou Las Alegres Ambulancias de San Basilio de Palenque z Kolumbie a Ekumenickou bohoslužbou.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies