Pentagón pripustil chyby v komunikácii pri útokoch NATO v Pakistane

NETKY.SK • 24 December 2011, 07:07 • 2 min
Pentagón pripustil chyby v komunikácii pri útokoch NATO v Pakistane

Pentagón pripustil chyby v komunikácii pri útokoch NATO v Pakistane - Politika Celkový nedostatok dôvery medzi USA a Pakistanom a niekoľko kľúčových chýb pri komunikácii viedlo k náletu NATO, pri ktorom v novembri zahynulo 24 pakistanských vojakov. Uviedo

slovakia

left justify in out

img

Celkový nedostatok dôvery medzi USA a Pakistanom a niekoľko "kľúčových chýb" pri komunikácii viedlo k náletu NATO, pri ktorom v novembri zahynulo 24 pakistanských vojakov. Uviedol to dnes americký brigádny generál Stephen Clark, ktorý viedol vyšetrovanie incidentu.
Podľa Clarka použili americké jednotky zlé mapy. Americká strana tiež nemala informácie o pakistanských stanovištiach na hraniciach s Afganistanom a jednotkám bola poskytnutá nesprávne určená poloha cieľa.
Americký generál popísal zmätočný rad chýb, spočívajúcich v tom, že USA a Pakistan si nedôverovali dosť na to, aby si poskytli informácie určujúce polohu jednotiek a informácie o vojenských operáciách pri hraniciach.
Dôsledkom toho bolo, že americké jednotky sa v noci 26. novembra domnievali, že na nich útočia a predpokladali, že v oblasti nie sú pakistanské jednotky. Američania letecky zaútočili, pričom predpokladali, že ide o nepriateľských vzbúrencov.
Pentagón sa za akciu neospravedlnil, ako požadovala pakistanská strana. Pakistanských lídrov však neinformoval o dnes zverejnených záveroch vyšetrovania. 
Hovorca Pentagónu George Little vyjadril "hlbokú ľútosť" nad stratou ľudských životov a nedostatkom náležitej komunikácie medzi americkými a pakistanskými jednotkami.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies