Párnickô švábkobraňá má ambíciu stať sa váženým zemiakarským jarmokom

NETKY.SK • 23 August 2010, 07:28 • 2 min
Párnickô švábkobraňá má ambíciu stať sa váženým zemiakarským jarmokom

Párnickô švábkobraňá má ambíciu stať sa váženým zemiakarským jarmokom

slovakia

left justify in out

img

V dolnooravskej obci Párnica sa dnes popoludní uskutočnilo Štvrtô Párnickô švábkobraňá. Podľa starostky Milady Antalovej zostáva dlhodobou ambíciou tamojších organizátorov vytvoriť z tejto akcie tradíciu prestížneho zemiakarského jarmoku s účasťou producentov základnej potraviny zo širokého okolia.
"Pri zrode tohto podujatia sme si vytýčili zámer, aby sa vymykalo z radu bežných jarmokov. Chceme ním oslavovať zemiaky, v našom nárečí švábku, ktoré sú odnepamäti späté s týmto krajom. Návštevníci musia o ne zakopávať doslova na každom kroku, či už v podobe originálneho vstupného, najrôznejších pochúťok, recesistických súťaží. Ide to síce pomaly, ale vybudovanie tradície si žiada svoj čas," uviedla pre TASR.
V sprievodnom pásme vystúpení folklórnych skupín a súborov sa na pódiu amfiteátra v športovom areáli predstavilo viac ako 250 účinkujúcich. "Našu vieru, že Párnickô švábkobraňá bude raz ozaj významným podujatím podporil značný záujem domácich obyvateľov, ale i turistov. Konečne nám žičilo počasie. Na rozdiel od predchádzajúcich troch poriadne daždivých ročníkov sa na nás usmialo slniečko," skonštatovala starostka.
Celý región dolnej Oravy s nádhernou scenériou okolitých hôr má podľa nej výnimočný turistický potenciál. "Aj toto naše Párnickô švábkobraňá s úprimnou rodinnou atmosférou je dobrou formou propagácie atraktivity dolnej Oravy. Opakujem, ak sa nám podarí prelomiť akúsi ostýchavosť producentov zemiakov, stretneme sa možno už o rok na ozajstnom zemiakarskom jarmoku," dodala.


Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies