Pápež sa zastal migrantov z Kuby a pripomenul si Jubileum rodiny

NETKY.SK • 27 December 2015, 14:50 • 2 min
Pápež sa zastal migrantov z Kuby a pripomenul si Jubileum rodiny

VATIKÁN - Na viac veľkorysosti voči tisícom kubánskych migrantov, ktorí uviazli v štátoch Strednej Ameriky, vyzval dnes po modlitbe Anjel Pána pápež František.

slovakia

left justify in out

Predtým si pripomenul Jubileum rodiny, ktoré sa malo dnes osláviť všade vo svete v tých kostoloch, kde sa nachádza Svätá brána.


"Vyzývam krajiny tohto regiónu, aby vyvinuli všetko potrebné úsilie na nájdenie rýchleho riešenia tejto humanitárnej drámy," povedal pápež pred stovkami veriacich, ktorí sa zhromaždili na Námestí svätého Petra vo Vatikáne.


Už niekoľko týždňov sa najmenej 8000 migrantov z Kuby snaží dostať z Kostariky, kde uviazli po tom, čo susedná Nikaragua uzavrela svoje hranice a tým zabránila v ich ďalšej ceste do Spojených štátov. Kubáncov nechcú pustiť na svoje územie ani Guatemala a Belize.


"Moje myšlienky sú v tejto chvíli s početnými kubánskymi migrantmi, ktorí sa v Strednej Amerike ocitli v ťažkostiach," citovala hlavu katolíckej cirkvi agentúra DPA. Mnohí z nich sa podľa pápeža stali obeťami obchodovania s ľuďmi.


Migračnú vlnu Kubáncov cez Strednú Ameriku vyvolali zrejme obavy súvisiace s otepľovaním vzťahov medzi Washingtonom a Havanou, ktoré by mohlo sťažiť získanie povolenia na pobyt v USA.
Pri príležitosti Jubilea rodiny František na dnešnej omši v Bazilike svätého Petra za účasti rímskych rodín a pútnikov povedal, že rodiny sa stali obeťami "ťažkostí", ktoré ich oslabili. Rodina je podľa neho miestom, kde by osobnosť dieťaťa mohla zrieť a v nej by sa mohla stretnúť s bezvýhradnou láskou, pochopením, odpustením a radosťou.


"Radosť zažitá v rodine je výsledkom hlbokej harmónie medzi ľuďmi. Pramení z radosti byť spolu a podporovať sa navzájom na ceste života", povedal pápež.


V prípade, že sa rodina neotvorí láske, stratí sa harmónia, preváži individualizmus a zhasne radosť. Je dôležité, aby sa v rodine živila viera, pretože rodina, ktorá zažije radosť z viery, je podľa Františka darom pre celý svet.


Jubileum rodiny je súčasťou Jubilejného roka milosrdenstva, ktorý sa začal 8. decembra a skončí sa 20. novembra 2016.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies