Pandémia koronavírusu takto zdevastovala českú ekonomiku!

NETKY.SK • 6 November 2021, 12:10 • 2 min
Pandémia koronavírusu takto zdevastovala českú ekonomiku!

PRAHA - Pandémia nového koronavírusu pripravila Čechov o päť rokov ekonomického rozvoja. Najviac pritom zasiahla ľudí v produktívnom veku s nižším vzdelaním.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Informoval o tom portál idnes.cz s odvolaním sa na Index finančnej situácie domácností, ktorý dlhodobo sleduje stredisko empirických výskumov STEM v spolupráci s poradenskou spoločnosťou KPMG.

 

img

 

Index finančnej situácie sa opiera o subjektívne výpovede o stave domácností. Mapuje vývoj finančnej situácie za uplynulý rok, výhľad do budúceho roka a aktuálnu finančnú situáciu domácností. Tá je teraz na úrovni roku 2017.

 

Prečítajte si: Toto vás bude zaujímať! ŠÚKL eviduje 8 869 hlásení na nežiaduce účinky vakcín

 

"Pre krízu spôsobenú ochorením COVID-19 pravdepodobne stratíme päť rokov ekonomického rozvoja, ak pripustíme, že nekonečný rast bol možný," poznamenal Martin Buchtík, sociológ a riaditeľ STEM.

 

img

 

Takzvaný pandemický pokles menej zasiahol dôchodcov a vysokoškolákov. Tí často pracujú z domu, na tzv. home office, či expertných pozíciách v oblastiach, ktoré obmedzenia spojené s pandémiou tak nezasiahli. "Zásah znáša menej vzdelaná skupina ľudí, ktorá je ešte v produktívnom veku," dodal.

 

Približne štvrtina (25 %) obyvateľov Česka sa domnieva, že sa ich finančná situácia v budúcom roku zhorší. Naopak, zlepšenie očakáva iba 17 % respondentov.

 

V máji pritom Česi hodnotili svoju budúcnosť o niečo optimistickejšie. Navyše prieskum sa uskutočnil ešte pred tým, než sa ľudia dozvedeli o zdražovaní energií.

 

"Najmä domácnosti ľudí v dôchodkovom veku a vdovy a vdovci patria do skupiny, ktorá bude pravdepodobne tvrdo zasiahnutá," skonštatoval Buchtík.

 

Možno vás zaujme: Je toto možné?! Konzílium odborníkov navrhuje obmedziť pohyb neočkovaných

 

Celkom si od začiatku pandémie polepšila len desatina opýtaných, 28 % ľudí naopak uviedlo, že si finančne pohoršili. Najviac utrpeli ľudia s najnižšími príjmami. V tejto skupine stratilo časť príjmov 38 % respondentov. Desatina najchudobnejších sa pre túto stratu priblížila k vážnym finančným problémom.

 

img

 

Zaujímavé je, že v hodnotení budúcnosti prevláda celkovo mierny optimizmus. "Domácnosti sa cítia relatívne komfortne v porovnaní s finančnou krízou z rokov 2009 a 2010, ale zažívajú niečo, na čo neboli zvyknutí, a to je previs dopytu nad ponukou a inflačné tlaky," povedal Mojmír Hampl, riaditeľ služieb pre finančný sektor KPMG v Českej republike.

 

Ekonóm pripomenul, že aktuálny vývoj je úplne odlišný od toho, čo ľudia zažili za predchádzajúcej krízy. Teraz nestrácajú príjmy, nezamestnanosť zostáva nízka v celej Európskej únii a obzvlášť v Česku. Reálne príjmy stúpajú, obmedzená je naopak ponuka. Výhľad verejných rozpočtov je však veľmi zlý, prognózy navyše počítajú s vysokou infláciou.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies