BRATISLAVA - Život ľudí s chronickým ochorením môžu uľahčiť digitálne technológie. Zhodli sa na tom zástupcovia pacientskych združení z 15 krajín Európy spolu s účastníkmi Európskeho summitu o inováciách pre pacientov (European Patients Innovation Summit, EPIS), ktorý sa uskutočnil v novembri v Bratislave.
Prednosta Ústavu simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Pavol Vitovič mieni, že "inovatívne technológie sú dnes nenahraditeľným pomocníkom v zdravotníctve, a to počnúc vzdelávaním budúcich lekárov, tréningom ich medicínskych, ale aj komunikačných zručností, až po inovácie zamerané na zlepšenie života samotných pacientov".
Pacientom tiež priblížil, ako môže napríklad 3D medicínska tlač zlepšiť predoperačné plánovanie. Na Slovensku i v Čechách by pacienti uvítali aplikáciu, ktorá by im podľa vyhodnotenia ich zdravotného stavu navrhovala úpravu životného štýlu. Tiež by sa im páčilo, keby im pripomenula, že si majú vziať tabletku, prípadne keby ich hravou formou edukovala o ich chorobe.
#SaveTheDate for the Budapest General Assembly (only project partners) and the Budapest Conference (all interested stakeholders), 2 majors events of @EU_CHRODISplus. They will take place on 14 and 15 May 2019. More details will come soon, stay tuned! https://t.co/DLz8BX5nJB pic.twitter.com/f4ytHctPsM
— EU_CHRODISplus (@EU_CHRODISplus) November 26, 2018
Predstavitelia pacientskych organizácií v rámci slovensko-českej diskusie považujú za kľúčové aktivity vzdelávanie zdravotníkov v oblasti chápania potrieb pacientov, online hodnotenia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pacientmi, ako aj zlepšenie digitálnych zručností pacientskych organizácií.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies