Osvojte si niekoľko dobrých rád po kúpaní vo verejných vodách

NETKY.SK • 14 August 2023, 11:01 • 2 min
Osvojte si niekoľko dobrých rád po kúpaní vo verejných vodách

Handlová-Letná sezóna je v plnom prúde, potrápiť nás môžu však aj niektoré ochorenia

slovakia

left justify in out

Počas leta sa s veľkou radosťou vrháme do vodných plôch, aby sme schladili rozhorúčené telá a poriadne sa osviežili. Na kúpanie využívame záhradné bazény, navštevujeme kúpaliská aj prírodné vodné plochy. Práve tie často bývajú háklivým miestom. Po návrate domov si z nich možno priniesť nechcené ochorenia. Podľa odborníkov preto netreba podceňovať dôkladnú hygienu. Liečenie urologických problémov často býva na "dlhé lakte".

 


Kúpanie vo verejných vodách so sebou môže priniesť urologické či gynekologické ťažkosti. Dôležitá je preto po ňom dôkladná sprcha i výmena mokrých plaviek za suché. Upozornila na to urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová. Odborníci považujú za rizikové kúpanie vo verejných vodách z hľadiska rozvoja vzniku infekcií močových a pohlavných ciest. "Baktérie spôsobujúce infekcie sú častejšie v termálnych teplých vodách, umelé vodné plochy majú výhodu, že voda je chladnejšia, nevýhodou je však väčšie riziko výskytu siníc a iných mikroorganizmov," načrtla Viola Filipovičová.

Voda v bazénoch na kúpaliskách by podľa nej mala byť pravidelne sledovaná a ošetrovaná, problém nastáva pri preplnení bazénu väčším množstvom ľudí. Faktory, ktoré zvyšujú riziko nakazenia, sú príliš chladná voda, prievan či sedenie na studenom povrchu. Veľké problémy robí zvyk ponechať si mokré plavky na sebe, čo vytvára ideálne prostredie na množenie sa baktérií. "Častejšie bývajú infekciou postihnuté ženy vzhľadom na kratšiu močovú trubicu a blízkosť pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Náchylnejší sú tiež diabetici, osoby so zníženou imunitou alebo s nízkou úrovňou hygieny," upozornila urologička.

Termálna voda podľa urologičky nie je chlórovaná, preto sa v nej choroboplodné zárodky dokážu rýchlo množiť. Kúpanie v prírodnom jazere zase so sebou prináša riziko kontaktu s rôznymi choroboplodnými zárodkami a inými mikroorganizmami. "U žien sa prejavujú nákazy, ako zápaly močového mechúra, močovej trubice, často združené s gynekologickými zápalmi. U mužov najčastejšie ide o zápaly predkožky, prostaty, prípadne semenníkov. V prípade, ak sa ochorenie nezachytí včas, môžu sa rozvinúť zápaly obličiek, prípadne ochorenia majú zdĺhavejší a komplikovaný priebeh," priblížila odborníčka.

 

Štandardom u infekcií močových ciest je podľa nej vyšetrenie moču s následnou cielenou antibiotickou liečbou, liečba zápalov predkožky spočíva aj v doplnkovej lokálnej liečbe. Častá je liečba pridružených gynekologických zápalov u žien. "Najlepšou prevenciou je po každom kúpaní sa dôkladne osprchovať čistou vodou a prezliecť sa z mokrých plaviek do suchých. Vhodné je aj použitie antibakteriálneho mydla," odporučila Filipovičová. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies