Osobnosťou roka je pápež František!

NETKY.SK • 11 December 2013, 15:19 • 2 min
Osobnosťou roka je pápež František!

NEW YORK - Víťazom tohtoročnej ostro sledovanej ankety o titul Osobnosť roka amerického týždenníka Time sa v stredu podľa očakávania stal pápež František. Rozhodli o tom editori a redaktori prestížneho magazínu.

slovakia

left justify in out

Hlava katolíckej cirkvi mala podľa nich v roku 2013 najväčší vplyv na svetové politické ale aj mediálne dianie. František podľa Time "priniesol pápežstvo na ulicu".

"Počas deviatich mesiacov v úrade sa dostal do centra diskusií našej doby: o bohatstve, chudobe, čestnosti, spravodlivosti, transparentnosti, modernosti, globalizácii, úlohe žien, povahe manželstva a lákadlách moci," zdôvodnila udelenie titulu výkonná šéfredaktorka Time Nancy Gibbsová. "Len málokedy na seba nový hráč na svetovej scéne upriami pozornosť tak rýchlo - či už ide o mladých, starých, veriacich alebo cynikov," dodala. K tohtoročným horúcim favoritom okrem Františka patril aj analytik Edward Snowden, ktorý zverejnil tajné dokumenty týkajúce sa americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a vyvolal diplomatickú roztržku medzi európskymi a americkými politikmi. 

Time začať tradíciu zverejňovania najvplyvnejšej osobnosti v roku 1927, vtedy pod názvom Muž roka. Titul vtedy získal Charles Lindbergh, ktorý ako prvý človek uskutočnil nepretržitý let ponad Atlantický oceán. Medzi najvplyvnejšími obdobnosťami boli americkí prezidenti alebo niekdajší najbohatší človek sveta a bývalý šéf spoločnosti Microsoft Bill Gates, ale tiež symbolickejší víťazi ako v roku 2011 "protestujúci" alebo v roku 1960 "americkí vedci". V roku 1938 bol podľa časopisu Time osobnosťou roka Adolf Hitler a v roku 1942 Josif Visarionovič Stalin. 

František je tretím pápežom, ktorý prestížny titul získal. V roku 1962 sa to podarilo Jánovi XXIII a v roku 1994 Jánovi Pavlovi II.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies