Orbán na summite bojoval proti migrantom ako lev, s protivníkmi nevedel nájsť spoločnú reč

NETKY.SK • 15 December 2017, 14:37 • 2 min
Orbán na summite bojoval proti migrantom ako lev, s protivníkmi nevedel nájsť spoločnú reč

BRUSEL - Maďarský premiér Viktor Orbán použil vojenskú terminológiu pri tom, ako opisoval mieru rozporov ohľadom migrácie v Európskej únii, keď sa na summite krajiny strednej a východnej Európy aj naďalej bránili prijímaniu ďalších utečencov.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom v piatok agentúra AP. Vo svojom videu na Facebooku Orbán farbisto opisoval štvrtkovú večeru na summite EÚ, ktorá sa očividne skončila až po polnoci. S úsmevom uviedol: "Je 0.40 h. Až doteraz sme zápasili jeden s druhým. Bol to tesný súboj, druh politického tesného súboja".

 

Povedal, že Poliaci, Maďari, Česi a Slováci "si v boji počínali dobre" proti tým, ktorí od nich chceli, aby prijali utečencov uviaznutých v táboroch v Taliansku a v Grécku. "Trvali sme na svojich stanoviskách, nemohli sme však presvedčiť našich protivníkov," uviedol Orbán s tým, že boj bude pokračovať na ďalšom plánovanom summite EÚ v marci.

 

Agentúra AP pripomína, že už viac ako dva roky trvajú spory medzi západom a východom v rámci EÚ o tom, ako čeliť problémom s migráciou. Nezhody vyústili v nedôveru medzi partnermi v EÚ a posilnili protiimigračné strany v celej Európe. Ohrozili tak samotný európsky projekt v čase, keď čelí brexitu a ďalším problémom.

 

Vo štvrtok štyri stredoeurópske krajiny vrátane SR oznámili, že plánujú prispieť približne 35 miliónmi eur na posilnenie hraníc EÚ. Pokým niektorí lídri tento krok privítali, ďalší sa domnievali, že to stále ešte nestačí alebo v ňom dokonca videli cynický manéver, ako sa vyhnúť zdieľaniu bremena utečencov.

 

Orbán vo svojom videu uviedol, že aj napriek dohode o posilnení hraníc stále existujú "mocné sily", ktoré sa snažia priviesť migrantov do Európy a prerozdeliť ich. Maďarský líder, ktorý postavil v roku 2015 ploty, aby udržal migrantov mimo svojej krajiny, sám o sebe tvrdí, že chráni kresťanskú Európe od invázie moslimov. Tento postoj sa snaží zdôrazňovať pred budúcoročnými parlamentnými voľbami v Maďarsku, uvádza AP.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Z.
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies