Opozícia namieta, že šéf nového Dopravného úradu nemusí priznávať majetok

NETKY.SK • 21 November 2013, 14:25 • 2 min
Opozícia namieta, že šéf nového Dopravného úradu nemusí priznávať majetok

BRATISLAVA - Majetkové priznania bude zrejme musieť podávať len jeden zo šéfov dvoch regulačných úradov, ktoré majú vzniknúť zlúčením súčasných piatich.

slovakia

left justify in out

Mal by ním byť šéf Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorý ma vzniknúť spojením Telekomunikačného úradu SR a Poštového regulačného úradu. Šéf Dopravného úradu, zriadeného pre oblasť železničnej dopravy, civilného letectva a vnútrozemskej plavby, by majetkové priznanie podávať nemal. Úrad má vzniknúť zlúčením Úradu pre reguláciu železničnej dopravy, Leteckého úradu SR a Štátnej plavebnej správy.

Opozícii sa takéto rozdiely nepozdávajú, na rokovaní parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií preto žiadala, aby podávať priznania museli šéfovia oboch budúcich úradov. "Poštový a Telekomunikačný úrad podávali majetkové priznania, ostatné úrady nie. Ponechávame len status quo. Nič za tým nie je, nikoho nechránime," uviedol štátny tajomník rezortu dopravy Viktor Stromček. Reagoval tak na podozrenia opozičného poslanca Zsolta Simona (Most-Híd), či za takýmto postupom nie je snaha chrániť šéfa budúceho Dopravného úradu.

Predseda výboru Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) zdôraznil, že ak doteraz "tri maličké úrady" nepodliehajú zákonu, lebo sú veľmi malé, neznamená to, že ani "superúrad", ktorý vznikne ich zlúčením, nemá zákonu podliehať. Najmä pokiaľ jeho kompetencie budú pomerne významné. Poukázal aj na to, že v liberalizovanej doprave môže vznikať konflikt záujmov, čo podľa neho priznáva aj samotná vláda. Je preto podľa Beblavého potrebné, aby výbor mohol kontrolovať novovzniknutý "superúrad".

Zlúčenie úradov prináša návrh zákona o Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb a Dopravnom úrade z dielne ministerstva dopravy a je v parlamente v druhom čítaní. Dôvodom na zlúčenie úradov je podľa ministerstva zníženie rozpočtových organizácií v rezorte, zoštíhlenie počtu administratívnych zamestnancov, a tým úspora nákladov rozpočtu. Ministerstvo odhaduje, že za prvé tri roky pôsobenia nových úradov sa ušetrí 2,1 milióna eur. Z toho úspora regulačného úradu bude 1,1 milióna a Dopravného úradu 1 milión eur. V prípade zamestnancov sa ich počet zníži o 53 ľudí. V rámci toho klesne počet štatutárnych orgánov o troch ľudí a počty podpredsedov o jedného.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies