Väčšina prípadov v Európe bola hlásená u ľudí, ktorí cestovali do častí Afriky, kde práve vypukli epidémie opičích kiahní - Mpox.
Spojené kráľovstvo identifikovalo ďalší prípad nákazlivého nového kmeňa Mpox, čím sa stalo poslednou európskou krajinou, ktorá nákazu nahlásila.
Nový kmeň nakazil tisíce ľudí v strednej Afrike, odkedy sa v roku 2023 objavil v Konžskej demokratickej republike (KDR).
Existujú dva podtypy vírusu Mpox. Klad II, ktorý je endemický v západnej Afrike, spôsobil globálnu epidémiu, kvôli ktorej boli zdravotnícke orgány v Európe a Severnej Amerike v roku 2022 v stave vysokej pohotovosti. Naďalej sa tam šíri na nízkych úrovniach.
Predpokladá sa, že klad I, ktorý je endemický v strednej Afrike, spôsobuje ťažšie ochorenia a väčšie riziko úmrtia.
Podskupina nebezpečnejšieho kmeňa, známa ako klad 1b, bola identifikovaná v Konžskej demokratickej republike v septembri 2023 a odvtedy sa rozšírila po celom regióne, najmä v Burundi a Ugande.
Ako sa Mpox šíri?
O závažnosti Mpox spôsobenej kladom 1b sa toho zatiaľ veľa nevie, ale zdá sa, že sa šíri ľahšie a spôsobuje viac ochorení u detí.
Mpox sa šíri pri blízkom kontakte koža na kožu a môže spôsobiť vyrážku, bolesť hlavy, horúčku, zimnicu, opuch lymfatických uzlín a respiračné príznaky.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v auguste 2024 vypuknutie Mpox v Afrike za celosvetové ohrozenie verejného zdravia. Európske zdravotnícke orgány vtedy varovali, že prípady sa pravdepodobne objavia aj v Európe, hoci riziko pre verejnosť zostáva nízke.
Mimo Afriky bol nový kmeň odvtedy zistený v piatich európskych krajinách, ako aj v Spojených štátoch, Kanade, Brazílii, Číne, Indii, Thajsku, Ománe, Pakistane, Katare a Spojených arabských emirátoch (SAE).
Spojené kráľovstvo
Väčšina z 11 prípadov Mpox klad 1b v Spojenom kráľovstve súvisela s cestovaním. Najnovšia nákaza, hlásená v apríli, sa však týkala osoby, ktorá v poslednom čase necestovala a nemala žiadnu súvislosť s predtým potvrdenými prípadmi, uviedol Úrad pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva.
Agentúra uviedla, že medzi blízkymi kontaktmi tejto osoby neboli zistené žiadne ďalšie prípady a že riziko pre verejnosť je naďalej nízke.
Prvé prípady v Spojenom kráľovstve sa vyskytli v októbri 2024, keď osoba ochorela po návrate z afrických krajín, kde tento kmeň cirkuluje, a následne rozšírila Mpox na troch členov svojej domácnosti.
V septembri vláda Spojeného kráľovstva nakúpila viac ako 150 000 dávok vakcíny proti Mpox, aby sa pripravila na potenciálne riziká kladu 1b, a nedávno otvorila očkovacie miesta v celom Anglicku.
Nemecko
Nemecko zaznamenalo osem prípadov Mpox kladu 1b, naposledy vo februári. Prvý prípad sa vyskytol v októbri a ďalších päť infekcií v decembri, uviedlo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).
Decembrové prípady sa týkali osoby, ktorá cestovala do oblasti postihnutej epidémiou a potom nakazila členov rodiny vrátane detí, ktoré v poslednom čase neboli v zahraničí, uviedlo ECDC. K ďalšiemu šíreniu mimo domácnosti nedošlo.
Belgicko
Belgicko identifikovalo päť prípadov. Prvý prípad sa vyskytol v decembri u nakazenej osoby, ktorá nedávno vycestovala do zahraničia, a u dieťaťa. ECDC vtedy uviedlo, že neidentifikovalo žiadne vysoko rizikové kontakty.
Krajina tento rok zaznamenala ďalšie prípady: jeden v januári a dva vo februári.
Francúzsko
V januári francúzske zdravotnícke orgány uviedli, že niekto v regióne Bretónsko dostal Mpox po úzkom kontakte s dvoma osobami, ktoré pricestovali zo strednej Afriky. Ďalší prípad bol hlásený vo februári, uviedlo ECDC.
Vnútroštátne orgány uviedli, že príležitostne sa môžu objaviť ďalšie prípady spojené s krajinami, v ktorých Mpox prepukli.
Švédsko
V auguste 2024 sa Švédsko stalo prvou krajinou mimo Afriky, ktorá nahlásila prípad nového kmeňa Mpox.
Švédske zdravotnícke orgány uviedli, že pacient vyhľadal lekársku starostlivosť v Štokholme po tom, ako sa nakazil v časti Afriky, kde sa šíri Mpox klad 1b. Ide zatiaľ o jediný prípad v tejto krajine.
Írsko
Vo februári írske zdravotnícke orgány zistili jeden prípad Mpox kladu 1a, ktorý sa líši od nového kmeňa, ale stále vyvoláva obavy v Afrike.
Infikovaná osoba sa nedávno vrátila z Konžskej demokratickej republiky a bola hospitalizovaná v Dubline. Úrady vtedy uviedli, že riziko pre verejnosť je naďalej nízke.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies