Okamžité platby cez banky by vzali vietor z plachiet bitcoinu, apeluje Mersch z ECB

NETKY.SK • 30 November 2017, 14:30 • 2 min
Okamžité platby cez banky by vzali vietor z plachiet bitcoinu, apeluje Mersch z ECB

RÍM - Banky by mali čo najskôr zaviesť okamžité platby (instant payments), pri ktorých by peniaze boli doručené hneď a v ktorúkoľvek hodinu, vyzýva člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky Yves Mersch.

slovakia

left justify in out

Týmto spôsobom by podľa Merscha mali banky bojovať proti atraktivite digitálnych mien vrátane bitcoinu, ktoré nazýva "digitálnymi tokenmi". Mersch ich odmieta a vyzval komerčné banky, aby poskytli alternatívu. "Banky musia čo najskôr zaviesť okamžité platby a predložiť alternatívu k prebiehajúcej verejnej diskusii o údajnej inovácii, ktorú priniesli virtuálne meny," uviedol.

 

Aj keď ich prijíma len málo maloobchodníkov, privátne digitálne meny spôsobujú centrálnym bankárom starosti, pretože ohrozujú ich kontrolu nad bankovým systémom a množstvom peňazí v ekonomike. To by mohlo podkopať menovú politiku, ktorej súčasťou je ovplyvňovanie inflácie. Preto už niektoré centrálne banky ako švédska Riksbank a britská Bank of England uvažujú nad zavedením vlastných digitálnych mien.

 

Podľa Merscha ECB môže experimentovať s rôznymi digitálnymi technológiami, ale nepredpokladá, že by sa pustila do takýchto "dobrodružných" spôsobov využitia technológií.

 

Kurz bitcoinu sa v týchto dňoch dostal nad 11 000 USD a kryptomeny, ktoré umožňujú rýchle elektronické platby, získavajú na dôležitosti.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Filin

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies