TOKIO - Japonská planetárna sonda Hajabusa 2 sa dnes ráno vydala na šesť rokov trvajúci let k asteroidu, z ktorého má odobrať vzorky a priviezť ich naspäť na Zem.
Sondu Japonskej agentúry pre výskum vesmíru (JAXA) vyniesla do kozmu raketa H-IIA po opakovanom odklade vynútenom nepriaznivým počasím. Raketa odštartovala z kozmodrómu na ostrove Tanegašima. Hajabusa 2 (po japonsky sokol sťahovavý) smeruje k blízkozemnému asteroidu s označením (162173) 1999 JU3. Ten patrí medzi planétky takzvanej skupiny Apollo, ktoré pretínajú obežnú dráhu Zeme.
K svojmu cieľu má sonda doraziť v roku 2018 a bude ho skúmať približne 18 mesiacov. Okrem iného má vystreliť projektil, ktorý by mal na povrchu planétky vytvoriť malý kráter. Z neho sonda odoberie vzorky hornín, ktoré v prípade úspešného priebehu celého projektu privezie späť na Zem. Pristátie návratového puzdra je plánované na koniec roku 2020.
Vedci dúfajú, že získaný materiál pomôže pri skúmaní pôvodu života na našej planéte, ako aj o vzniku a utváraní Zeme a slnečnej sústavy. Automatická sonda Hajabusa 2 váži približne 600 kilogramov. Pozostáva zo štvorcového hlavného modulu s rozmermi jeden krát 1,6 krát 1,4 metra a postranných solárnych panelov.
Prvá sonda misie Hajabusa v roku 2005 pristála na povrchu asteroidu Itokawa. Hoci jej zariadenie na odber vzoriek zlyhalo, sonda sa v roku 2010 úspešne vrátila na Zem. V návratovom puzdre sa nachádzali malé častice materiálu z Itokawy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies