Od nedele môžu cyklisti obmedzene jazdiť aj s pol promile alkoholu

NETKY.SK • 30 December 2016, 11:27 • 2 min
Od nedele môžu cyklisti obmedzene jazdiť aj s pol promile alkoholu

BRATISLAVA - Cyklisti budú mať od nedele (1. 1.) povolené minimálne množstvo alkoholu do úrovne 0,5 promile, avšak len v zastavanom území obce a na cestičkách pre cyklistov. Zmenu prináša novela zákona o cestnej premávke z dielne koaličných poslancov Tibora Bastrnáka a Gábora Gála (obaja Most-Híd), ktorá od Nového roku vstupuje do účinnosti.

slovakia

left justify in out

"Za porušenie sa nebude považovať, ak u cyklistu jazdiaceho v zastavanom území obce alebo po cestičke pre cyklistov množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti vyšetrovanej osoby pri lekárskom vyšetrení zo vzorky krvi plynovou chromatografiou," uviedli poslanci.

 

Hodnota 0,24 mg/l je 0,5 promile. "Takáto hodnota alkoholu v organizme účastníka cestnej premávky nemá podľa vedeckých poznatkov vplyv na schopnosť fyzickej osoby byť účastníkom cestnej premávky a má len minimálny vplyv na jej psychické, senzorické a motorické funkcie," vysvetlili predkladatelia.

 

Cyklistiku treba podľa nich podporovať. "Hoci aj na báze pozitívnej diskriminácie vo vzťahu k požitiu alkoholických nápojov. Pri podpore cyklistiky zo strany verejnej moci nemôže ísť len o vyznačenie alebo v lepšom prípade vybudovanie cyklotrás, ale musí tu byť aj o niečo viac," povedali Bastrnák a Gál.

 

Poukázali tiež, že koncentrácia alkoholu v ľudskom organizme v hodnote 0,5 promile, resp. 0,24 mg/l, je koncentrácia etanolu v krvi, ktorú Európska komisia odporúča prijať členským štátom v rámci Stratégie Európskej únie na podporu členských štátov pri znižovaní rozsahu škôd súvisiacich s požívaním alkoholu.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies