Ochrnutý Jakub zachránil život bábätku!

NETKY.SK • 10 December 2013, 16:07 • 2 min
Ochrnutý Jakub zachránil život bábätku!

BRATISLAVA – Hoci bol sám odkázaný na pomoc iných, dokázal zachrániť život malého dieťatka. Školák z topoľčianskej základnej školy Jakub Vizičkanič si dnes od ministra školstva Dušana Čaploviča prevzal ocenenie Detský čin roka 2013 v kategórii Záchrana života.

slovakia

left justify in out

Jakub upadol na dva mesiace do kómy po tom, ako ho sotil spolužiak zo schodov a ochrnul. Napriek malej šanci, ktorú mu dávali lekári, sa Jakub prebral. Keď ho mama kŕmila v nemocnici, odmietol jesť a uprene sa pozeral na dieťatko v postieľke za sebou. "Začal plakať a zvukom mi naznačovať, že sa niečo deje," opisuje Jakubova mama Miroslava. Keď sa po synových apeloch otočila, zbadala, že dieťa v nemocničnej izbe je celé modré a nedýcha. Podložka, ktorá monitorovala dýchanie bábätka, totiž nefungovala. Nasledovalo polhodinové oživovanie a boj za záchranu života, bábätko bolo prevezené na ARO a zachránené. Jakubov stav sa napokon zlepšil natoľko, že dnes chodí, rozpráva a dvakrát do týždňa navštevuje školu. Jeho mama hovorí o zázraku.

Žiaci zo Základnej školy Staničná v Košiciach cenu získali za to, že ako druháci vyzbierali peniaze pre svojho vážne chorého spolužiaka Lea. Jeho stav sa zhoršoval zo dňa na deň. "Leo si veľmi prial, aby sme za ním neplakali, že nás bude ochraňovať. Vyzbieranie peňazí pre Lea bol úžasný čin detí z 2. C, ktoré všemožne chceli pomôcť svojmu spolužiakovi, aby sa vyliečil. No nakoniec to dopadlo všetko inak," napísala učiteľka druhákov.

Ocenenie v kategórii Pomoc v rodine získala trinásťročná Viktória Tóthová, žiačka základnej školy v Čiernom Balogu. Celé leto strávila tým, že sa starala o svoju vážne chorú krstnú mamu. Namiesto prázdnin pri vode s kamarátkami tetu dennodenne umývala, kŕmila, masírovala a pomáhala jej s dennými rituálmi.

Deviatačka Simona Ešeková z Trnovca nad Váhom dostala cenu za pomoc prváčke Dominike, ktorú spolu s jej štyrmi súrodencami opustila mama. Simonka Dominike pomáhala zvládať školské povinnosti, často aj jej staršej sestre s domácimi prácami. "Dominikina sestra je moja najlepšia kamarátka a bolo mi ľúto, že sa musí starať o domácnosť a o všetko, tak som jej s tým chcela pomôcť," hovorí Simona. Dnes je Dominika úspešnou druháčkou. Jej učiteľka Mária Merčeková, ktorá Simonkin dobrý skutok prihlásila, hovorí, že sa s takou nezištnou pomocou ešte nestretla.

V kategórii Pomoc prírode dostala ocenenie Rút Marcinčáková zo Základnej školy s materskou školou v Palíne za záchranu šteniatok a dlhodobú pomoc prírode. Cenu v kategórii Dobrý nápad získali žiaci z prešovskej Základnej školy Sibírska. Pre hendikepované deti zorganizovali zbierku hračiek. Prvýkrát bola udelená aj Cena Sašky Fischerovej - Malý veľký čin. Dostali ju deti zo Základnej školy Tbiliská v Bratislave, ktoré do projektu zaslali množstvo dobrých skutkov. Jeden zo školákov, piatak Jakub Križan, napísal, že nechce nadávať ani za cenu, že bude spolužiakmi odstrkovaný. "Veľmi by som si želal, aby spolužiaci nenadávali a aby bol svet lepší," povedal piatak Jakub.

Prvé miesto v online ankete pre verejnosť na darcovskom portáli ĽudiaĽuďom dostala Vlasta Jendroľová. Ako deviatačka nemá bezstarostný život. Hneď po narodení jej mame diagnostikovali chorobu, ktorá ju pripútala na invalidný vozík a ochromila mozog. Po príchode zo školy ju tak Vlasta musí nakŕmiť a prebaliť. Na starosti má tiež hospodárstvo a so sestrou sa musí starať o domácnosť.

"Vy považujete svoje dobré skutky za samozrejmé, ja ich považujem za jedinečné, príkladné, pred ktorými sa treba pokloniť a zoznámiť sa s tými skutočnými hrdinami našej doby," povedal dnes na adresu ocenených šéf rezortu školstva.

O svojich dobrých skutkoch v tomto roku napísalo 8186 detí a detských kolektívov. Výberová komisia z nich vybrala 35 nominácií a zaslala do škôl s výzvou, aby deti podporili v detskej porote tie dobré skutky, ktoré považujú za najcennejšie. V detskej porote zahlasovalo 118.490 detí.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies