Ochranári obnovili značenie prírodnej rezervácie Grúnik v Poloninách

NETKY.SK • 2 Apríl 2019, 20:20 • 2 min
Ochranári obnovili značenie prírodnej rezervácie Grúnik v Poloninách

STAKČÍN – Ochranári obnovili značenie prírodnej rezervácie Grúnik v Národnom parku (NP) Poloniny. Urobili tak v rámci pracovného harmonogramu údržby dobrého stavu označenia maloplošných chránených území v parku.

slovakia

left justify in out

Grúnik je prírodná rezervácia (PR), v ktorej platí štvrtý stupeň ochrany. Nachádza sa v katastrálnom území obce Stakčín v Sninskom okrese. 

 

„Predmetom ochrany je ochrana zachovalých spoločenstiev bukových dúbrav s fytogeograficky významným výskytom zriedkavých druhov východokarpatskej flóry na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele,“ informuje Správa NP Poloniny. PR bola vyhlásená v roku 1982 na výmere 4,6 hektára, pôvodne ako chránené nálezisko s názvom Hrúnok.

 

Nachádza sa tu napríklad čemerica purpurová, ktorú má NP Poloniny aj vo svojom logu. „V lesných spoločenstvách bukových dubín vytvára bohaté zárasty spolu s teplomilnými sprievodcami duba, ako sú hrachor čierny, medunica medovkolistá, čermeľ hájny, kručinka farbiarska. Vzácny je výskyt kručinôčky krídlatej v okrajových častiach rezervácie,“ opisujú ochranári. Z ďalších vzácnejších druhov spomenuli v Karpatoch vzácny pečeňovník trojlaločný.

 

Na označenie chránených území sa používajú tabule so štátnym znakom Slovenskej republiky s rozmermi 40 krát 30 centimetrov a s nápisom s uvedením príslušného chráneného územia.

 

Pripevňujú sa spravidla na drevený stĺpik zabezpečený proti poveternostným vplyvom. Umiestňujú sa na priesečníku hranice chráneného územia s pozemnou komunikáciou, ako aj chodníkmi, najmä náučnými a turistickými, a to na dobre viditeľné miesto.

 

img

 

Okrem tabule sa tieto chránené územia označujú aj pruhovým značením ich hraníc, použiť je možné aj tabule s osobitným označením.

 

Na území NP Poloniny a v jeho územnej pôsobnosti sa nachádza sedem národných prírodných rezervácií, 14 prírodných rezervácií, jedna prírodná pamiatka a tri chránené stromy.

 

„Okrem ich vyznačenia v teréne tabuľami, panelmi a pruhovým značením predpísaným spôsobom Správa NP Poloniny zodpovedá za označenie hraníc vlastného územia národného parku a osobitne jeho ochranného pásma v teréne,“ vysvetľujú ochranári s tým, že stav označenia pravidelne kontroluje Okresný úrad Snina, resp. Okresný úrad Prešov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies