Očakávam, že situáciu okolo platov si koalícia vyrieši medzi sebou

NETKY.SK • 30 November 2017, 16:28 • 2 min
Očakávam, že situáciu okolo platov si koalícia vyrieši medzi sebou

BRATISLAVA - Prezident SR Andrej Kiska očakáva, že vzniknutú situáciu okolo svojich platov si koaliční partneri vyriešia medzi sebou. Uviedol to vo štvrtok na margo zámeru predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), ktorý chce o probléme hovoriť s hlavou štátu aj premiérom Robertom Ficom (Smer-SD).

slovakia

left justify in out

"Prezident naďalej rozdeľuje každý mesiac svoj plat pre rodiny v núdzi. Doteraz rozdal vyše 200.000 eur a bude v tom naďalej pokračovať," uviedol Kiskov poradca pre komunikáciu Roman Krpelan.

 

Danko vyhlásil, že bude iniciovať stretnutie s Kiskom a Ficom, na ktorom chce hovoriť o otázke platov ústavných činiteľov. Zároveň zdôraznil, že je proti akémukoľvek nesystémovému narastaniu miezd aj platovým anomáliám v spoločnosti. Oznámil tiež, že sa bude pracovať na možnosti zmrazenia platov do konca roka a zároveň na zákone, ktorý situáciu vyrieši systémovo. Danko preferuje komplexné riešenie novým zákonom.

 

Otázka platov podľa Danka nie je problém, ktorý by sa nedal riešiť. Šéf parlamentu má pochopenie pre emócie, ktoré predviedli premiér Fico a predseda Mosta-Híd Béla Bugár v súvislosti s odmietnutím zmrazenia platov v zrýchlenom režime. Fico vyhlásil, že bude trvať na zmrazení platov, hovoril aj o možnosti spojiť hlasovanie o platoch s dôverou vláde. Podľa Bugára nie je vydieranie poslancov tá najlepšia cesta a vyzýval na rokovanie a prípravu systémového riešenia. Podľa predsedu parlamentu treba schladiť hlavy. S Ficom podľa vlastných slov hovoril a vyzval ho k rozvahe.

 

Premiér tiež v stredu (29.11.) naznačil, že zmrazovanie sa ešte dá presadiť tak, aby bolo účinné od januára. A to cez pozmeňujúci návrh k niektorému zo zákonov, ktoré sú v druhom čítaní. Danko potvrdil, že je to možné. "Ale nie je to rozumná ani dôstojná cesta," myslí si predseda Národnej rady SR, ktorý preferuje komplexné riešenie cez nový zákon.

 

Zároveň zdôraznil, že odmieta výrazné zvyšovanie platu ústavných činiteľov. Pokiaľ k nemu dôjde, dá peniaze na charitu. "Dištancujem sa a nechcem mať nič spoločné s takýmito šialenými nárastmi miezd," vyhlásil. Mrzí ho, že téma skĺza do nenávisti v národe. "Moja ambícia je toto šialenstvo v spoločnosti zastaviť," uviedol.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies