Obama telefonoval s Merkelovou pred kľúčovým summitom EÚ

NETKY.SK • 9 December 2011, 04:29 • 2 min
Obama telefonoval s Merkelovou pred kľúčovým summitom EÚ

Obama telefonoval s Merkelovou pred kľúčovým summitom EÚ

slovakia

left justify in out

img

Americký prezident Barack Obama sa v stredu telefonicky rozprával s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o kríze, ktorá trápi eurozónu.
Lídri pokračovali vo "svojich neustálych konzultáciách o finančnej situácii v eurozóne", oznámil Biely dom vo vyhlásení.
Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v stredu už skôr vyzvali svojich partnerov v Európskej únii, aby urobili okamžité kroky zamerané na zvládnutie dlhovej krízy v regióne. Výzva prišla v čase, keď sa objavujú náznaky sporov o opatreniach, potrebných na zvládnutie krízovej situácie.
Rozhodujúci summit lídrov EÚ sa má konať dnes a v piatok v Bruseli. Budú na ňom diskutovať o prípadných zmenách v zmluve o Európskej únii, ktoré by zaručili väčšiu fiškálnu disciplínu v eurozóne a tak obnovili dôveru trhov v euroblok, sužovaný dlhmi.
Obama sa poďakoval Merkelovej a ostatným európskym lídrom za ich snahu vyriešiť krízu. Obaja lídri sa zhodli, že je dôležité nájsť "trvalé a spoľahlivé riešenie". Informoval o tom Biely dom.
Americký minister financií Timothy Geithner je na ceste po Európe a vyvíja tlak na úniu, aby vyriešila svoju krízu. Minister vyhlásil po skoršom stredajšom stretnutí s francúzskymi lídrami, že je presvedčený o "úspechu".

Zdroj: TASR/DPAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies