O. DOSTÁL: Koalícia bude musieť dovládnuť bez obnovenia dôvery

NETKY.SK • 13 December 2010, 8:14 • 2 min
O. DOSTÁL: Koalícia bude musieť dovládnuť bez obnovenia dôvery

O. DOSTÁL: Koalícia bude musieť dovládnuť bez obnovenia dôvery

slovakia

left justify in out

Dôvera v koalícii sa zrejme už nikdy úplne neobnoví a koalícia bude musieť "dovládnuť s určitou mierou nedôvery". V reakcii na slová predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára o kríze dôvery v koalícii to v dnešnej relácii STV O 5 minút 12 povedal člen poslaneckého klubu Mosta-Híd za OKS Ondrej Dostál.
      "Ak sa našlo šesť poslancov, ktorí sa nechali kúpiť, vydierať, alebo hrali nejaké veľmi zvláštne politické hry, tak s týmto vedomím už budeme musieť fungovať ďalej. Neviem si predstaviť, ako by to niekto mohol dôveryhodne vysvetliť," vyhlásil Dostál, podľa ktorého je aj napriek tomu v záujme Slovenska, aby vláda vydržala štyri roky. "Ak má pán Horváth také podozrenie, mal to riešiť na pôde Koaličnej rady, a nie cez médiá. V tejto chvíli je to špekulácia, bez dôkazov to nemá žiadny význam," komentoval náznaky poslanca SDKÚ-DS Zoltána Horvátha, podľa ktorých môže podozrenie v prípade šiestich poslancov, ktorí podporili na post generálneho prokurátora kandidáta opozície Dobroslava Trnku, padnúť práve na Most-Híd. Bugára tieto slová pobúrili natoľko, že chce situáciu v koalícii preberať na predsedníctve strany. "Nie som členom Mosta-Híd," nechcel Dostál komentovať avizované predsedníctvo.
      "Polčas rozpadu vládnej koalície nemusí byť štyri roky," reagoval podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Rafael Rafaj, podľa ktorého je vládna koalícia "zlepenec" štyroch strán a dvoch ich ďalších "podmnožín", OKS a Obyčajných ľudí. "Je to smutný príbeh zlepenca, ktorý sa za každú cenu snaží dovládnuť," vyhlásil Rafaj. Dodal, že odhad jeho straníckeho šéfa Jána Slotu, podľa ktorého koalícia vydrží len do jesene 2011, by mohol byť reálny.
      Podľa Rafaja SNS znepokojuje tendencia vládnej koalície používať "silové riešenia", či už vo vzťahu k voľbe generálneho prokurátora, ale napríklad aj opakované odmietnutie možnosti vystúpiť v parlamente predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Za negatívum označil aj plán koalície odtajniť voľbu generálneho prokurátora a ďalšie personálne voľby. SNS je podľa neho konzervatívna strana, ktorá si váži tradície. "Naši poslanci niesli Ústavu SR," pripomenul schvaľovanie základného zákona štátu. Dodal, že rokovací poriadok Národnej rady SR bol prijatý v roku 1996 a je tiež nositeľom určitej tradície, ktorú chce vládna koalícia meniť len preto, že sa nevie dohodnúť na generálnom prokurátorovi.
      "Môžeme sa vrátiť na úroveň vzťahov spred roku 1989," zdôraznil Rafaj, podľa ktorého bude napokon možné premenovať generálneho prokurátora na "koaličného prokurátora". Očakáva, že verejná voľba bude formou nátlaku na poslancov, z ktorých časť sa bude obávať voliť iného kandidáta na generálneho prokurátora ako favorita. "Kto by si to chcel 'rozhádzať' s budúcim generálnym prokurátorom?" opýtal sa Rafaj.
      "Ak sa verejnou voľbou vraciame pred rok 1989, tak SNS nikdy neprešla cez november 1989," upozornil Dostál, že SNS má v stanovách verejnú voľbu predsedu strany. Dodal, že v OKS sú v otázke voľby generálneho prokurátora rozdelení, dvaja poslanci trvajú na tajnej voľbe, dvaja chcú podporiť prechod na verejný spôsob voľby. Konkrétne Dostál považuje za väčší problém podozrenie, že mohlo dôjsť ku kupovaniu poslancov, ako zrušenie tajnej voľby.
      Rafaj reagoval, že na rozdiel od vládnej koalície nemenia účelovo pravidlá v priebehu voľby, verejný spôsob voľby predsedu majú v stanovách "už roky".
      Na margo novely zákona o štátnom jazyku Rafaj zdôraznil, že je zbytočná a zo zákona vypadli "všetky povinnosti, všetky povinné osoby". "O diskriminácii hovoria tí, ktorých sa to týka, tých osemstotisíc Slovákov, ktorí žijú na zmiešanom území," vyhlásil Rafaj, podľa ktorého môžu mať Slováci na južnom Slovensku problém dostať sa k informáciám v štátnom jazyku.
      Dostál reagoval, že štátne inštitúcie majú naďalej informovať v štátnom jazyku, ale v prípade súkromných a mimovládnych organizácií by štát nemal určovať, v akom jazyku majú podávať informácie.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona