O bezpečnosť vojakov sa podľa Lajčáka stará NATO

NETKY.SK • 15 Január 2020, 13:37 • 2 min
O bezpečnosť vojakov sa podľa Lajčáka stará NATO

BRATISLAVA - O presune slovenských vojakov do Kuvajtu rozhodlo velenie operácie Severoatlantickej aliancie NATO a nie slovenská vláda. Pred dnešným rokovaním kabinetu to uviedol šéf rezortu zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

slovakia

left justify in out

O bezpečnosť vojakov sa stará NATO

Lajčák zároveň pripomenul, že o bezpečnosť našich vojakov sa stará NATO a je naivné sa podľa neho domnievať, že by sa o ich bezpečie niekto postaral lepšie. Vojaci aliancie sa presunuli z Iraku po tom, ako americký prezident Donald Trump nariadil ešte 3. januára raketový útok na iracké letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Sulejmáního a ďalších osem ľudí.


img


"V priestore sa ocitla dezinformácia, ako keby ich presun z Iraku bol rozhodnutím slovenskej vlády. To tak nie je. Ide o rozhodnutie velenia Aliancie, a tak to má byť. NATO myslí na ich bezpečnosť a je naivné si myslieť, že sa o ich bezpečie dokážeme postarať lepšie," povedal Lajčák. Ministra sa novinári pýtali aj na pripravované uznesenie Národnej rady SR, ktoré má prijať parlament na najbližšej januárovej schôdzi. "Nech príjmeme akékoľvek vyhlásenie, dôležité bude, aby sme nevyzerali nedôveryhodne v očiach našich spojencov," doplnil.

 

Znepokojené sú aj okolité štáty
Ozbrojený útok na Blízkom východe vyvolal odozvu aj v zahraničí. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko vyzvali na upokojenie situácie. Spojené štáty americké vyzvali svojich občanov v Iraku, aby opustili krajinu, pretože sa dajú očakávať odvetné útoky a celková destabilizácia regiónu. Irán po americkej akcii zaútočil raketami na základne Spojených štátov v Iraku.

 

img
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristian Kubis
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies