NÚDCH tento rok riešil 5 prípadov detí po požití látky HHC

NETKY.SK • 3 Jún 2024, 18:07 • 2 min
NÚDCH tento rok riešil 5 prípadov detí po požití látky HHC

BRATISLAVA - Lekári riešia zhruba dva prípady detí týždenne s podozrením na užitie drog

slovakia

left justify in out

Národný ústav detských chorôb v Bratislave zaznamenal tento rok už päť prípadov detí po požití látky HHC. "Máme k dispozícii len tie informácie, ktoré nám potvrdia pacienti, že túto látku užili. Môže ich byť však podstatne viac," uviedla hovorkyňa ústavu Dana Kamenická.

Na urgentný príjem prichádzajú väčšinou deti s poruchami vedomia, ťažkými formami únavy, tzv. prekolapsové stavy. Pri podozrení na intoxikáciu robia lekári vyšetrenia moču s cieľom zistiť, aké drogy a v akom množstve dieťa požilo.

Vláda koncom mája odobrila návrh zákona, vďaka ktorému sa látky HHC, HHC-P a HHC-O zaradia medzi omamné a psychotropné látky. Stále sú však ešte dostupné v predajných automatoch po celom Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva už skôr deklarovalo zaradiť tieto látky medzi zakázané.  Dôvodom je hlavne ohrozenie mládeže a detí, nakoľko momentálne majú ku nim voľný prístup.

Celým svojím názvom je HHC konkrétne Hexahydrocannabinol. Je to zlúčenina, ktorá patrí do skupiny psychoaktívnych látok, ktoré možno nájsť v konope. Na rozdiel od THC je však HHC zastúpené v rastline konope vo veľmi malých množstvách a práve z toho dôvodu sa HHC vyrába synteticky.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: teraz.sk, konopnafarmaliptov.sk Ilustračné foto: Freepik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies