NRSR: Plénum uzavrie lekársku novelu zrejme bez zrušenia transformácie

NETKY.SK • 15 December 2011, 07:22 • 2 min
NRSR: Plénum uzavrie lekársku novelu zrejme bez zrušenia transformácie

NRSR: Plénum uzavrie lekársku novelu zrejme bez zrušenia transformácie

slovakia

left justify in out

img

Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes majú definitívne rozhodnúť o podobe novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá lekárom v budúcom roku zvyšuje platy a novelizuje Zákonník práce. Na úvod desiateho rokovacieho dňa 26. schôdze parlamentu sa začala diskusia o právnej norme v druhom čítaní.
Písomne sa do rozpravy prihlásili traja poslanci bývalej koalície. Po ich vystúpeniach bude možnosť prihlásiť sa ústne. Opozičný Smer-SD sa podobne ako v utorok (13. 12.) dožadoval prítomnosti premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), ktorá memorandum s lekármi podpísala. Predseda NR SR Pavol Hrušovský (KDH) vysvetlil, že dnes je pravidelné zasadnutie vlády a jej šéfka môže prísť do parlamentu najskôr popoludní. 
Dnešnému rokovaniu pléna predchádzalo utorkové (13. 12.) večerné zasadnutie výboru pre zdravotníctvo, ktorý odporučil návrh novely zákona schváliť. Poslanci vo výbore zároveň odmietli pozmeňovací návrh Richarda Rašiho (Smer-SD) na zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Úplné požiadavky lekárov vyplývajúce z memoranda medzi vládou a odbormi sa cez pozmeňovací návrh snažila predložiť poslankyňa Mária Sabolová (KDH). Vzhľadom na to, že nie je členkou výboru, legislatíva jej to neumožnila. Na výzvu predsedu výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS) či si niektorí z jeho členov chce osvojiť tento pozmeňujúci návrh, nereagoval žiadny poslanec.
Zákonodarcov na rokovaní výboru okrem iného zaujímalo, z čoho sa bude kryť zvyšovanie platov lekárov. Ako poukázal Štefan Zelník (SNS), bolo veľkou chybou, že v memorande chýba časť o dofinancovaní zdravotníctva. Bez doriešenia tejto otázky je memorandum podľa Jozefa Valockého (Smer-SD) podvod. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) však tvrdí, že do systému zdravotníctva príde na budúci rok o 162 miliónov eur viac, zdroje majú priniesť aj úspory napríklad v liekovej politike.
Novela zákona o poskytovateľoch z dielne tohto výboru hovorí o prvých dvoch častiach z trojetapového zvýšenia platov lekárov, ku ktorému sa vláda zaviazala v spoločnom memorande s odbormi. Materiál má garantovať minimálne mzdy pre lekárov a zubárov pracujúcich v nemocniciach. Tie majú k januáru 2012 dosiahnuť úroveň 1,05- až 1,6-násobku priemernej mzdy. K júlu by mali ich platy rásť na 1,2- až 1,9-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Súčasťou materiálu je aj návrh novely Zákonníka práce vo vzťahu k zamestnancom, ktorí vykonávajú zdravotnícke povolanie.
Odborom sa nepáči spôsob napĺňania ich požiadaviek, na ktorých sa dohodli s vládou v spoločnom memorande, čo viedlo k návratu asi 1200 lekárov do slovenských nemocníc. Počas víkendu preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Materiál je podľa nich v rozpore s textom memoranda, chýba v ňom zrušenie transformácie nemocníc, ako aj tretia etapa zvyšovania miezd lekárov.
Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies