Novotný chce, aby Pavlis prišiel pre Duslo Šaľa o ročný plat

NETKY.SK • 19 Február 2015, 11:58 • 2 min
Novotný chce, aby Pavlis prišiel pre Duslo Šaľa o ročný plat

BRATISLAVA - Nezaradený poslanec Viliam Novotný požiadal parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, aby začal konanie voči ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi pre kauzu investičnej pomoci pre Duslo Šaľa.

slovakia

left justify in out

Pavlisovi hrozí strata dvanástich mesačných platov. Minister Pavlis totiž ešte v júli minulého roka Novotnému písomne tvrdil, že do procesu schvaľovania pomoci Duslu Šaľa nevstupoval, neschvaľoval ju a nepodpisoval žiadne relevantné dokumenty.

 

„Bol to on (Pavlis, pozn. SITA), kto riadil ministerstvo v čase, keď komunikovalo o tejto pomoci s Európskou komisiou. Komisia nakoniec aj po dodatočnej konzultácii s rezortom hospodárstva finančnú pomoc schválila,“ vysvetľuje Novotný. Podľa neho teda minister v rozpore so svojimi tvrdeniami aktívne vyjednával s komisiou v prospech Dusla Šaľa, s ktorým má firma jeho manželky obchodný vzťah. 

 

Novotný upozorňuje na niekoľko faktov, ktoré podľa neho zvyšujú podozrenia, že Pavlis mohol mať osobný záujem na udelení finančnej pomoci spoločnosti Duslo Šaľa. Pavlis je podľa Novotného spolu s manželkou 100-percentným vlastníkom spoločnosti FIN-MARK, spol. s r.o., ktorá vlastní 34 percent spoločnosti Port Service Bratislava, spol. s r.o. Ďalších 33 percent tejto spoločnosti vlastní cez svoju firmu aj Andrej Babiš, vlastník Dusla Šaľa. Podľa účtovnej uzávierky spoločnosti Port Service Bratislava, spol. s r.o. je Duslo Šaľa jej významným odberateľom. "Na základe uvedeného sa domnievam, že minister Pavlis bol v čase schválenia investičnej pomoci spol. Duslo Šaľa, a.s. v konflikte záujmu. Preto som požiadal výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, aby sa týmto návrhom zaoberal a v prípade preukázania porušenia ústavného zákona vyvodil voči P. Pavlisovi aj sankcie," hovorí Novotný.

 

Dodáva, že minister by mohol dostať pokutu vo výške dvanásťnásobku mesačného platu verejného funkcionára. „Z politiky sa vytratila zodpovednosť a slušnosť, prípad Dusla Šaľa je toho jasným dôkazom. Pán Pavlis by mal zvážiť odstúpenie z funkcie, pretože takto sa politika nesmie robiť,“ hovorí Novotný. 

 

Schválenie investičnej pomoci pre Duslo Šaľa vo výške 58 mil. eur bolo jedným z dôvodov stredajšieho odvolávania ministra v parlamente. Opozičným poslancom sa však Pavlisa odvolať nepodarilo.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies