Novela zákona o energetike zavádza aj príspevok na dom

NETKY.SK • 9 Január 2019, 11:33 • 2 min
Novela zákona o energetike zavádza aj príspevok na dom

BRATISLAVA - Príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie, ktorého hlavným cieľom je motivovať vlastníkov k výstavbe takýchto obydlí, bol včera schválený aj vládou SR. Možná výška tohto príspevku by mala byť 8000 eur.

slovakia

left justify in out

Novela obsahuje administratívne a stavebné podmienky jeho získania. Napríklad rodinný dom na území SR má byť určený iba na bývanie, jeho celková podlahová plocha má byť najviac 200 štvorcových metrov. Ďalej rodinný dom či jeho stavebná konštrukcia majú spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie.

 

img

Zdroj: Pixabay

 

Možnosť zvýšenia príspevku o náklady za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia rodinného domu vrátane projektového energetického hodnotenia, za vypracovanie žiadosti o príspevok a za vypracovanie energetického certifikátu, má byť najviac o 800 eur. Splnenie podmienok má overiť Ministerstvo dopravy a výstavby SR z verejne dostupných registrov alebo z centrálnej evidencie.

 

img

Zdroj: Unsplash

 

Dokument pripomína, že všetky nové budovy musia od 31. decembra 2020 dosiahnuť úroveň výstavby s takmer nulovou potrebou energie. Takmer nulovú potrebu energie budovy je možné dosiahnuť efektívnou a kvalitnou tepelnou ochranou budovy a vo vysokej miere energiou získanou z obnoviteľných zdrojov v budove alebo v jej blízkosti.

Novela by mala nadobudnúť účinnosť od 1. mája 2019.

 

img

Zdroj: Unsplash

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies