Nová sezóna Divadla Jonáša Záborského v Prešove s podtitulom "V ríši zvierat"

NETKY.SK • 7 September 2010, 7:25 • 2 min
Nová sezóna Divadla Jonáša Záborského v Prešove s podtitulom "V ríši zvierat"

Nová sezóna Divadla Jonáša Záborského v Prešove s podtitulom "V ríši zvierat"

slovakia

left justify in out

img

Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove dnes oficiálne vstúpilo do novej sezóny 2010-2011. Ako pre TASR uviedol riaditeľ DJZ Ján Hanzo, 68. sezóna bude mať podtitul "V ríši zvierat", čomu prispôsobili aj dramaturgický plán pripravovaných piatich premiérových predstavení.
"Som veľmi rád, že sa nám podarilo prichystať sezónu, ktorá má podtitul V ríši zvierat, pretože sme sa zatiaľ vždy snažili, aby každá naša sezóna mala nejaký jednotiaci motív. A tu sa nám podarilo dostať hry, v ktorých účinkujú alebo sa vyskytujú zvieratá v skutočnej alebo metaforickej podobe," vysvetlil zámer riaditeľ. Výnimkou je možno iba Sen noci svätojánskej od Williama Shakespeara, ale aj v tomto texte sa podľa Hanza dá nájsť prepojenie, keďže zviera sa môže skrývať aj v ľuďoch.
O novej sezóne, tak ako v predchádzajúcich rokoch, dnes divadelníci informovali verejnosť aj priamo na prešovskej pešej zóne. Pracovníci divadla, ale i herci v dobových kostýmoch rozdávali divadelné noviny, propagačné materiály a predávali sa i zľavnené vstupenky. Oficiálne otvorenie sezóny sa konalo v historickej budove DJZ na Hlavnej ulici, na ktorom sa zúčastnili zamestnanci, členovia súborov a pozvaní hostia.
Prvou premiérou novej sezóny, ktorú plánuje divadlo uviesť 24. októbra na Veľkej scéne DJZ, bude hra pre deti "Traja tučniaci" od Ulricha Huba. Ďalším titulom bude spomínaný Sen noci svätojánskej, ktorý by sa mal na doskách divadla objaviť začiatkom februára budúceho roka. Okrem toho pripravujú komédie "Kocúrkovo" od Jána Chalúpku a "Tučné prasa" autora Neila LaButa. Poslednou premiérou tejto sezóny bude tragikomédia "Čajka" od Antona Pavloviča Čechova.
V dramaturgickom pláne sa objavujú aj staršie tituly z produkcie DJZ vrátane úspešných muzikálov František z Assisi a Mária Antoinetta. Napriek tomu, že nová sezóna sa ešte len rozbieha, divadlo už začalo s prípravami ďalšieho pôvodného slovenského muzikálu "Quo vadis" na motívy románu Henryka Sienkiewicza, ktorý bude mať premiéru v septembri 2011, teda v ďalšej sezóne. Podobne ako v prvých dvoch muzikáloch aj k tomuto predstaveniu pripravuje hudbu Gabo Dušík.
Riaditeľ DJZ konštatoval, že napriek hospodárskej kríze, ktorá sa nepochybne dotkla divadla, sa túto nepriaznivú situáciu darí zvládať aj vďaka neutíchajúcemu záujmu divákov o predstavenia. V minulej sezóne odohrali 201 vlastných divadelných predstavení, uviedli päť nových inscenácií a v Prešove mohli diváci vidieť aj 36 hosťujúcich divadelných predstavení. Spolu si ich pozrelo viac ako 100.000 divákov.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona