Niekedy môže byť aj chyba dobrá. Toto sú pochutiny, ktoré vznikli náhodou a pri niektorých zohrala úlohu aj jedna prehýrená noc!

NETKY.SK • 15.03 • Čítanie 2 min

Náhoda či osud? Nech to nazveme akokoľvek, niektoré pokrmy alebo aj nápoje sa zrodili bez predošlého premýšľania, omylom alebo jednou myšlienkou, ktorá sa najskôr zdala zanedbateľná.

slovakia

left justify in out

Predpokladám, že ani samotní objavitelia v tom čase netušili, čo sa spustí a že chybné zmiešanie alebo experimentovanie bude mať taký úspech, že prežije roky a roky a ľudia sa usmejú zakaždým, keď to či ono dostanú na jazyk.

 

Sendvič

 

Iste, urobiť si sendvič, to nie je nič zložité a človek by ani nepredpokladal, že niekto musel prísť s nápadom, vďaka ktorému máme dnes čo jesť, keď potrebujeme čosi rýchle a chutné.

Nuž ale všetko bolo objavené, a pokiaľ ide o sendvič, ten sa zrodil v opileckej nálade, keď istý zhýralý muž odmietal vstať zo stoličky, zrejme sa cítil veľmi pohodlne.

 

Onen muž sa volal John Montagu a jeho postavenie bolo vskutku vznešené, predstavte si, že pochádzal z grófskej vetvy, on sám tvoril štvrtú generáciu rodiny Sandwich.

 

No a gróf mal v obľube hazardné hry, netajil sa tým a všetci to o ňom vedeli. Raz sa mu tiež zachcelo si takto povyraziť, a keďže vyhladol a pohnúť domov sa nechcel, vyžiadal si vložiť mäso medzi dva chleby. A tadá, máme sendvič.

 

Áno, ja viem, znie to trochu rozprávkovo a vedú sa spory, či to takto prebiehalo naozaj, ale sami uznajte, že príbeh má niečo do seba.

 

img

 

Kukuričné lupienky

 

Raňajky sú podľa odborníkov základ, či máme alebo nemáme chuť, je dôležité, aby sme ráno predsa len skúsili aspoň zopár hltov a telo sa nám skôr či neskôr poďakuje. Viacerí prišli na to, že dobrý začiatok dňa poskytuje aj miska kukuričných lupienkov a uhádli ste, aj tie boli objavené náhodou.

 

Dôležitým je v tomto omyle rok 1895,, keď jeden doktor, konkrétne doktor Kellogg, spravoval sanatórium a jeho pacienti jedávali iba vegetariánsku stravu. Keď sa prihodilo, že uvarená pšenica, ktorú mienil podávať, stvrdla, nezúfal si a spolu s bratom z nej vymýšľali, vaľkali ju a tak nejako sa na svet dostali kukuričné lupienky. Bolo vlastne len otázkou času, kedy Kellog príde s niečím objavným, lebo medzi jeho záľuby patrilo experimentovanie s jedlom, záležalo mu totiž na tom, aby pacienti mali čo najlepšie pokrmy.

 

Šampanské

 

Kedysi dávnejšie sa francúzom stávalo, že pracovali s vínom a dívali sa na to, ako v ňom vznikajú bublinky. Pravdaže, to sa im ani trochu nepozdávalo, a tak premýšľali, ako sa bubliniek čo najskôr zbaviť.

 

Do procesu bol zapojený aj mníh Dom Pierre Perignon, a keď ten víno ochutnal aj s nešťastnými bublinkami, vyhlásil, že vraj pije hviezdy.

 

img

 

Čipsy

 

Neodoláme im, hoci neustále počúvame varovanie, že zjesť priveľa čipsov nie je prospešné. Keď si ale raz zachrumkáme, je potom ťažké prestať, však?

 

Príbeh, ktorý tiež pripomína legendu, sa, ako inak, odohral v Amerike. Jeden zákazník pravidelne navštevoval reštauráciu a neustále šomral, že prečo sú tie zemiaky také hrubé, nie, veru, on by preferoval oveľa tenšie.

 

Tamojší kuchár George Crum potom skúšal a skúšal, a tak sa spoznal nový druh, dnes známy ako čipsy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Michaela Mihokova

Jeseň
JESEŇ SKONČÍ O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona