New York: Ikonickú Lennonovu akustickú gitaru vydražili za takmer 3 mil. dolárov + VIDEO

NETKY.SK • 30 Máj 2024, 11:23 • 3 min
New York: Ikonickú Lennonovu akustickú gitaru vydražili za takmer 3 mil. dolárov + VIDEO

NEW YORK - Gitaru, ktorú používal John Lennon, vydražili v New Yorku za 2,9 milióna dolárov. Je tak najdrahším hudobným nástrojom skupiny The Beatles, aký sa kedy predal na aukcii, informuje DPA.

slovakia

left justify in out

Akustickú 12-strunovú gitaru nemeckej značky Framus, typ Hootenanny, ktorá bola použitá pri nahrávaní albumu "Help!" (1965), objavili v podkroví domu na britskom vidieku počas sťahovania.
 
Nástroj sa dostal do vlastníctva škótskeho gitaristu Gordona Wallera z popového dua Peter & Gordon, ktorý ho neskôr daroval manažérom svojej skupiny. Po desiatkach rokov ho noví majitelia dali do dražby za zhruba pol milióna dolárov.
 
"Táto gitara je nielen súčasťou hudobnej histórie, ale aj symbolom trvalého odkazu Johna Lennona. Dnešný bezprecedentný predaj je dôkazom nadčasovej príťažlivosti a úcty k hudbe The Beatles a Johnovi Lennonovi," uviedol David Goodman, riaditeľ aukčného domu Julien's Auctions so sídlom v Kalifornii.
 
Predmetná gitara sa objavila aj v scéne rovnomenného filmu, keď skupina hrá pieseň "You've Got to Hide Your Love Away". The Beatles ju použili aj pri nahrávaní skladieb "Help!", "It's Only Love", "I've Just Seen a Face" a "Girl".
 
V piesni "Norwegian Wood (This Bird Has Flown)" na ňu hral ďalší člen skupiny George Harrison.
 
Aukčný dom Julien's Auctions v minulosti vydražil inú Lennonovu akustickú gitaru za 2,4 milióna dolárov, ako aj súpravu bicích nástrojov americkej značky Ludwig bubeníka The Beatles Ringa Starra za 2,2 milióna dolárov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: DPA, rollingstone.com, Foto: Podujatie Julien's Auctions' Music Icons v New Yorku/Getty Images/rollingstone.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies