Nepoddávajme sa zbytočnému strachu z kolonoskopie

NETKY.SK • 5 Jún 2023, 12:39 • 2 min
Nepoddávajme sa zbytočnému strachu z kolonoskopie

BRATISLAVA - Podľa dát Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti sa na skríningové kolonoskopické vyšetrenie na Slovensku čaká vo väčšine prípadov do troch mesiacov. Zvýšil sa aj počet pacientov, ktorí absolvovali testna okultné krvácanie v stolici.

slovakia

left justify in out

Gastroenterológovia však pripomínajú, že dominantným problémom Slovenska nie je dostupnosť kolonoskopie, ale ochota ľudí toto vyšetrenie absolvovať.

„Čakacie doby na kolonoskopiu sú vďaka úsiliu celej gastroenterologickej komunity veľmi priaznivé. Viac ako 80 % pacientov dostáva termín na skríningovú kolonoskopiu po pozitívnom teste na skryté krvácanie v stolici do troch mesiacov, z toho do jedného mesiaca je vyšetrených približne 33 % ľudí. Najlepšia situácia je v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. V Prešovskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji sa na kolonoskopiu čaká maximálne do šiestich mesiacov,“ uviedol člen Onkologickej sekcie Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti MUDr. Andrej Orságh. Počet vykonaných skríningových testov na okultné krvácanie do stolice v minulom roku narástol v priemere o 31 %, podobne je na tom aj počet vykonaných kolonoskopických vyšetrení, ktorých sa oproti roku 2021 vykonalo v priemere o 40 % viac.
Napriek tomu, že kolonoskopické vyšetrenie dokáže odhaliť predrakovinové štádiá a mnohým zachrániť život, dlhodobým problémom na Slovensku je ochota ľudí toto vyšetrenie absolvovať. „Dominantným problémom na Slovensku nie je dostupnosť kolonoskopie, ale ochota ľudí toto vyšetrenie absolvovať, prípadne za ním cestovať,“ doplnil Orságh. Podľa prieskumu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti rozhodnutie absolvovať kolonoskopiu u viac ako 50 % respondentov negatívne ovplyvňuje strach z bolestivosti alebo nepríjemného zážitku pri vyšetrení. Túto dominantnú bariéru by pomohlo odstrániť preplácanie analgosedácie a celkovej anestézy pri kolonoskopii z verejného zdravotného poistenia, o čo sa Slovenská gastroenterologická spoločnosť snaží už niekoľko rokov. „Rakovina hrubého čreva a konečníka je vážny zdravotný problém, ktorý si ročne vyžiada stovky životov. Je to však zároveň diagnóza, ktorá ak sa podchytí v počiatočnom štádiu, pacient sa môže uzdraviť a žiť plnohodnotný život. Napriek tomu pacienti sa tohto preventívneho vyšetrenia boja. Spájajú si ho s bolestivým výkonom. My však vieme tento zákrok realizovať aj bezbolestne, ale poisťovne ho nehradia. Na jednej strane vyzývajú pacientov na prevenciu, na strane druhej nie sú ochotné urobiť krok k tomu, aby motivovali pacientov k takému zákroku,“  hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti. „Sme presvedčení, že preplácaním výkonu tzv. bezbolestnej kolonoskopie by pacienti nemali prirodzenú bariéru vyvolanú strachom podstúpiť takéto vyšetrenie,“ dopĺňa prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. Skríning kolorektálneho karcinómu na Slovensku prebieha už 20 rokov, a to vykonávaním testov na okultné krvácanie v stolici s následnou kolonoskopiou pri pozitívnom výsledku testu. V snahe zvýšiť účasť na skríningu rešpektujúc odporúčania Európskej komisie sa na Slovensku v roku 2021 zaviedol pozývací, populačný skríning pod gesciou Ministerstva zdravotníctva SR a koordináciou Národného onkologického inštitútu.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies