Neonacisti protestovali proti zámeru vybudovať centrum holokaustu

NETKY.SK • 24 November 2013, 10:35 • 2 min
Neonacisti protestovali proti zámeru vybudovať centrum holokaustu

BUDAPEŠŤ - Na mieste demonštrácie sa včera objavilo zhruba 60 protidemonštrantov, polícia podujatie nezakázala.

slovakia

left justify in out

Niekoľko desiatok neonacistov strany Magyar Hajnal (Maďarský úsvit), ktorá sa pripravuje na účasť v parlamentných voľbách, protestovalo včera v Budapešti proti zámeru vlády zriadiť centrum holokaustu, informovalo internetové vydanie denníka Népszabadság.

Maďarská vláda avizovala, že súčasne s rekonštrukciou železničnej stanice Józsefváros pri príležitosti budúcoročného 70. výročia holokaustu vybuduje pamätné miesto a vzdelávacie centrum Dom osudov. Inštitúcia v areáli stanice, ktorá je mimo prevádzky, by mala byť hotová v apríli 2014.

Denník pripomína, že Magyar Hajnal je strana stojaca viac vpravo od ultrapravicového Hnutia za lepšie Maďarskko-Jobbik, ktorá sa inšpirovala pri svojom vzniku gréckou extrémistickou stranou Zlatý úsvit.

Včerajšieho protestného podujatia, na ktorom spolu s novinármi bola necelá stovka ľudí, sa zúčastnili aj zástupcovia jednej z gardistických organizácií - Maďarskej národnej gardy. Tá má relatívne chladný vzťah so stranou Jobbik.

Viacerí ľavicoví politici žiadali príslušné orgány, aby zakázali túto "fašistickú provokáciu", ktorou podľa predsedu strany Európska ľavica - Robotnícka strana 2006 Attilu Vajnaia organizátori zneužívajú právo slobodného zhromažďovania, pritom napĺňajú skutok trestného činu popierania holokaustu.

Vajnai nedávno adresoval otvorený list predsedom parlamentných strán, aby konali v záujme zákazu činnosti strany Maďarský úsvit a vyzval políciu, aby neonacistické zhromaždenie nepovolila.

Polícia však podujatie nezakázala a na mieste demonštrácie sa včera objavilo zhruba 60 protidemonštrantov, podobne, ako to bolo pred týždňom v prípade budapeštianskeho pochodu priaznivcov Horthyho či predtým pri znovuodhalení Horthyho busty pri kostole reformovanej cirkvi na Námestí slobody. Obe akcie organizoval Jobbik.

Protidemonštrantov od neonacistov oddelila polícia. Po podujatí došlo k menšej šarvátke medzi jedným z extrémistov a Vajnaim, ktorému demonštrant v snahe utrhnúť stranícky odznak roztrhol kabát. Polícia útočníka na mieste legitimovala a na základe Vajnaiho žaloby začala voči nemu priestupkové konanie.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies